الجبیر: حاکمیت سعودی خط قرمز است و دخالت در امور داخلی‌ کشورمان را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر، وزیر خارجه پادشاهی سعودی شامگاه جمعه 28 سپتامبر تاکید کرد که حاکمیت سعودی خط قرمز است و کشورش دخالت در امور داخلی خود را نمی‌پذیرد.

به گزارش العربیه، عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی شامگاه جمعه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ضمن تاکید بر اینکه تحریم‌های اعمال شده بر کشور قطر بخشی از تلاش‌های سعودی و هم‌پیمانان این کشور در راستای مبارزه با «تروریسم» است، گفت:«قطر تحریم خود را به گزینه‌ای گریزناپذیر تبدیل کرده است».

وزیر خارجه سعودی همچنین ضمن اشاره به اینکه ایران همچنان به فعالیت‌های «تروریستی» خود برای برهم‌ زدن ثبات منطقه ادامه می‌دهد، بر حمایت کشورش از استراتژی آمریکا در مقابله با ایران تاکید کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه اعلام کرد، سعودی ایمان دارد برقراری صلح در خاورمیانه مقابله با ایران را می‌طلبد و در این زمینه افزود:«مجددا خواستار همکاری‌های بیشتر بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم هستیم».

او در ادامه همچنین توضیح داد: «رفتار خصمانه ایران در منطقه نقض آشکار تمامی منشورهای بین‌المللی است».

الجبیر با اشاره به ادامه حمایت‌های کشورش از یمن و نقش ریاض در فراهم و تسهیل کردن کمک‌های بشردوستانه در این کشور تاکید کرد که کمک‌های مالی سعودی به یمن طی 4 اخیر تاکنون بالغ بر 13 میلیارد دلار است.

وی همچنین ضمن تاکید بر ضرورت پایان دادن به بحران یمن گفت: «سعودی همچنان به راه‌حل سیاسی در یمن طبق مرجع‌های سه‌گانه پایبند است».

وی یادآور شد: «شبه نظامیان حوثی تروریست وابسته به ایران همچنان به موشک پراکنی به سوی سعودی ادامه می‌دهند». به گفته وی، وی، این گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران تاکنون 199 فروند موشک بالستیک را به سوی خاک سعودی پرتاب کرده است.

الجبیر در بخشی دیگر از سخنرانی خود در مقر سازمان ملل متحد ضمن ابراز این‌که راه حل‌های مسالمت‌آمیز نزاع‌ها همواره از اصول سیاست‌ خارجی سعودی به شمار می‌روند گفت: «مسأله فلسطین همواره به عنوان مسأله محوری سعودی می‌ماند».

وی همچنین با اشاره به حق فلسطینی‌ها در تشکیل دولت مستقل خود تاکید کرد:« تشکیل دولتی مستقل در چارچوب مرزهای 1967 به پایتختی قدس شریف حقی فلسطین است».

از سوی دیگر عادل الجبیر ضمن تاکید اینکه پادشاهی عربی سعودی در کنار دولت قانونی لیبی ایستاده است، گفت: «سعودی از توافق الصخیرات حمایت می‌کند».

او همچنین افزود، سعودی از تلاش‌های غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی حمایت کرده و خواستار حفظ وحدت لیبی است.

همچنین الجبیر در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی برای برون‌رفت از بحران سوریه تاکید کرد.

وزیر خارجه سعودی در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد به روند توسعه در کشورش اشاره کرده گفت: «دولت سعودی در چارچوب برنامه چشم‌انداز 2030 انسان محور را برنامه‌های توسعه خود قرار داده و درهای پیشرفت و توسعه را به روی شهروندان خود گشوده است.

وی درهمین رابطه گفت دولت سعودی در چارچوب سیاست‌های اصلاح و برنامه‌ چشم‌انداز توسعه 2030 توانمندسازی زنان برای بهره‌مندی از تمامی فرصت‌ها را به عنوان هدف خود تعریف کرده است.

الجبیر در پایان سخنان خود توضیح داد که پیام پادشاهی سعودی بر مشارکت صادقانه جهت فراهم کردن صلح برای نسل‌های آینده استوار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید