اشتباه فاحش وزیر خارجه عراق در باره تاریخ بغداد هنگام سخنرانی در سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق روز شنبه 29 سپتامبر 2018 طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مرتکب یک اشتباه فاحش در باره تاریخ بغداد شد.

وزیر خارجه عراق از «سرگون» پادشاه معروف‌ سلسله آکدی‌ها که در حدود 2300 قبل از میلاد بر بین النهرین پادشاهی می‌کرد، جمله‌ای در باره تنوع قومی بغداد نقل کرد، این در حالی است که شهر بغداد توسط ابوجعفر المنصور خلیفه عباسی در سال 764 میلادی تاسیس شد و فاصله زمانی بسیار طولانی بین «سرگون» (2300 قبل از میلاد) و تاسیس بغداد( 764 میلادی) وجود دارد.

الجعفری با اشاره به پلورالیسم و روحیه زندگی صلح‌آمیز میان مردم بغداد گفت: «همان‌ گونه که «سرگون آکدی گفت، بغداد گنبد جهان است و کسی که بر آن حکومت کند "چهار نسیم" را کنترل می‌کند»، بغداد آغوشی باز برای زندگی مسالمت آمیز و جایی برای تنوع قومی، دینی و مذهبی باقی خواهد ماند».

استباه فاحش ابراهیم الجعفری، جنجال بزرگی را در شبکه های اجتماعی در عراق براه انداخت بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی سخنان الجعفری را نشانه عدم آگاهی وی از تاریخ عراق دانستند.

دکتر عدی الهاشمی، استاد تاریخ، در تماس با العربیه نت، گفت:«سرگون » از سلسله آکدیان در حدود 2300 پیش از میلاد در بین النهرین و بخش‌های بزرگی از خاورمیانه حکمرانی می‌کرد در حالی که بغداد بود در سال 764 میلادی در زمان خلافت ابو جعفر المنصور در دوران عباسيان ساخته شد».

الهاشمی توضیح داد که فاصله زمانی بین حکومت پادشاه «سرگون» از سلسله اکدیان و ساخت بغداد بیش از 3000 سال است، سخنرانی وزیر امور خارجه که این اطلاعات را تصحیح نکرده است، که او به نمایندگان دیپلماتیک سازمان ملل گوش فرا داده است، تعجب آور است.

الهاشمی توضیح داد که "فاصله بین سرکون اکدیا و ساخت بغداد بیش از 3000 سال است"، سخنرانی وزیر امور خارجه که این اطلاعات را تصحیح نکرده است، که او به نمایندگان دیپلماتیک سازمان ملل گوش فرا داده است، تعجب آور است.

حمید الحسن تحلیلگر عراقی در باره اشتباه فاحش الجعفری گفت:«وزیر خارجه ما همیشه از این اشتباهات فاحش مرتکب می‌شود در سال 2015 در یک کنفرانس خبری مشترک با جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته بود: «ما باید درهای خود را به سوی داعش باز کنیم» این سخنان الجعفری باعث شگفتی و تعجب بسیاری از عراقی شد تا اینکه او خطای خود را تصحیح کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید