مقام بلند‌پایه آمریکایی: تا خروج ایران از سوریه در این کشور باقی می‌مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیمز جفری، مقام بلند پایه آمریکایی که مسئول پرونده سوریه است، شامگاه پنجشنبه گفت، تا زمانی که نیروهای ایرانی از سوریه خارج نشدند، ایالات متحده آمریکا نیز در این کشور باقی خواهند ماند.

وی گفت:«البته برای ایفای نقش ایالات متحده در سوریه ضروری نیست، ما نیروی نظامی در این کشور مستقر کنیم»

جیمز جفری که در باره دیدگاههای برخی مقامات ارشد ایالات متحده اظهار نظر می‌کرد گفت، تا زمانی که ایران در سوریه حضور دارد، نیروهای نظامی آمریکا برای مدت نامحدودی در سوریه باقی خواهند ماند.

جفری گفت:«اولویت برای سربازان آمریکایی مستقر در سوریه در حال حاضر شکست داعش است».

نظامیان آمریکایی که در سوریه مستقر هستند در زمان باراک اوباما با هدف مبارزه با داعش به این کشور اعزام شدند.

جفری در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد اینکه آیا خروج نیروهای ایالات متحده به خروج ایران گره خورده است، گفت: «این خواسته رئیس جمهوری ماست او می خواهد این شرایط و شرایط دیگری در سوریه برطرف شود اما این به معنای آن نیست که سربازان آمریکایی در سوریه حضور داشته باشند».

جفری گفت راههای گوناگونی برای حضور درسوریه وجود دارد. ما نیروهای نظامی همپیمان محلی زیادی در سوریه داریم که آنها را آموزش دادیم.

ایالات متحده آمریکا حدود 2000 سرباز و کارشناس نظامی در سوریه دارد که به آموزش نیروهای محلی کرد سوریه‌ای و برخی از نیروهای مخالف سوری مشغولند.

در همین حال جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک روز دوشنبه گفت: «آمریکا مادامیکه نیروهای ایرانی در سوریه حضور داشته باشند سوریه را ترک نخواهد کرد.»

بولتون گفت: «مادامیکه نیروهای ایرانی شامل شبه نظامیان وابسته به این کشور و یا نیروهای متحد آن نظیر حزب الله لبنان در سوریه باشند ما نیروهایمان را از این کشور خارج نخواهیم کرد.»

ایالات متحده آمریکا حضور ایران در سوریه را مسبب تنش های فرقه‌ای و بی ثبات کردن منطقه می داند و به شدت با آن مخالف است.

ایران اما حضور نظامیان خود را در سوریه رد می کند و می گوید مستشاران این کشور برای مشاوره نظامی در خاک سوریه حضور دارند که این حضور نیز با درخواست دولت دمشق و به صورت قانونی صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید