.
.
.

الجبیر: به ایران و حزب الله اجازه تسلط بر یمن را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی شامگاه چهارشنبه 26 سپتامبر، طی سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت که این کشور به ایران و حزب الله لبنان اجازه تسلط بر یمن را نخواهد داد.

الجبیر تاکید کرد، سعودی تسلط ایران و حزب الله بر مناطقی در مجاورت با مرزهای جنوبی این کشور را نمی پذیرد.

وزیر خارجه سعودی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را به کارشکنی در روند دسترسی سازمان بهداشت جهانی به مناطق نیازمند کمک در یمن متهم ساخت.

الجبیر همچنین ضمن اشاره به عدم پایبندی شبه نظامیان حوثی به توافقهای انجام شده گفت:«حوثیها 17 توافقنامه را امضا کردند اما به هیچکدام از مفاد این توافق‌ها پایبند نبودند».

وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر اینکه راه حل بحران یمن گزینه نظامی نیست گفت راه حل در یمن سیاسی است.

وی در ادامه گفت:« حوثی‌ها حق دارند به عنوان بخشی از روند سیاسی در یمن ایفای نقش کنند نه اینکه بر تمام این کشور مسلط شوند».

الجبیر افزود:« امیدوارم فشارهای نظامی بر حوثی‌ها به اجبار آنها به نشستن بر سر میز مذاکره منجر شود».

عادل الجبیر در این مصاحبه اوضاع بحرانی سوریه را غم انگیز خواند و گفت:«این بحران می‌توانست به شکلی سریعتر و در مراحل آغازین آن پایان پذیرد».

الجبیر دخالت نظامی روسیه در سوریه را موجب تغییر در معادلات نظامی دانسته و بر ضرورت تمرکز برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه با محوریت توافق‌های ژنو تاکید کرد.

عادل الجبیر با رد ادعای هر گونه روابط میان پادشاهی عربی سعودی و اسرائیل، اعلام داشت کشورش در تعامل با بحران خاورمیانه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به راه حل دو کشور پایبند است.