ویدیو...الجبیر خطاب به کانادا: فکر كرديد ما «جمهوری موز» هستيم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی چهارشنبه 26 سپتامبر بار دیگر بر موضع کشورش در رد هر گونه دخالت در امور داخلی خود تاکید کرده از مقامات کانادایی خواست تا از ریاض عذرخواهی کنند.

به گزارش العربیه عادل الجبیر که در شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی می‌کرد با اشاره به موضوع تنش میان سعودی و کانادا خطاب به مقامات کانادایی گفت:« از ما می‌خواهید فورا فلان کس را آزاد کنیم، آیا فکر می‌کنید ما جمهوری موز هستیم؟ آیا هیچ کشوری هست که این را بپذیرد؟ نه ما این را نمی‌پذیریم».

وی در ادامه افزود: «اگر در این زمینه اقدامی اتخاذ نمی‌کردیم به معنی آن بود که ما ضعیف هستیم و اگر اقداماتی انجام می‌دادیم به معنی ایجاد تنش با یکی از کشورهای دوست است. ما مایل به این نبودیم و این شمایید که این را خواستید، پس شما باید برای اصلاح این موضوع گام بردارید و در این راستا یک عذرخواهی هم به ما مدیون هستید».

او همچنین خطاب به مقامات کانادایی گفت:« شما می‌توانید در هر زمانی که مایل باشید با ما در مورد حقوق بشر گفتگو کنید و باعث خوشبختی ما است که این گفتگوها را انجام دهیم ما آماده‌ایم تا با هر کدام از همپیمانان‌مان در این زمینه گفتگو کنیم، اما اینکه ما را مورد بازخواست قرار داده و به ما دستور دهید را هرگز نخواهیم پذیرفت. ابدا چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. بس است دیگر بس است، جایگاه ما این نیست و نمیخواهیم که به عنوان توپ فوتبال بازیچه سیاست داخلی کانادا شویم، بروید به دنبال کشور دیگری غیر از سعودی برای بازیهایتان بگردید».

الجبیر در ادامه گفت: «به همین خاطر است که واکنش ریاض در این رابطه بی نهایت شدید بوده است. راه حل این موضوع هم آسان است، بگویید که اشتباه کردید» و عذرخواهی کنید.

شایان ذکر است که اصطلاح «جمهوری موز (Banana republic) اصطلاحی قدیم است که در واژگان سیاسی نوین، برای کشورهایی به کار می‌رود که تک محصولی، ضعیف و از نظر سیاسی ناپایدار هستند و توسط گروهی کوچک، فاسد، پولدار، خودکامه در قالب الیگارشی یا زرسالاری اداره می‌شوند. این اصطلاح بعدها برای اطلاق به انواع خرده دیکتاتوری‌های آمریکای لاتین به کار رفت.

در پی موضع گیرهای جانبدارانه در اظهارات رسمی بعضی مقامات کانادایی در قبال افراد بازداشت شده در سعودی که طبق روال قانونی و مراجع قضایی روند رسمی رسیدگی به پرونده‌ها و محاکمه‌های قانونی خود را طی می‌کردند و نیز درخواست آمرانه کانادا مبنی بر آزادی فوری این افراد از سوی ریاض، ماه گذشته پادشاهی عربی سعودی اظهارات مقامات کانادایی در این رابطه را «خصمانه» و «دخالت آشکار در امور داخلی خود» دانسته در واکنشی شدید کلیه روابط خود با کانادا را قطع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید