افتتاح قطار سریع السیر «الحرمین» مکه-مدینه با حضور ملک سلمان

«قطار حرمین ظرفیت جابجایی 60 میلیون مسافر در سال را دارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افتتاح و راه‌اندازی پروژه قطار سریع‌السیر «حرمین شریفین» مکه-مدینه، پادشاهی سعودی وارد دوره جدیدی در تاریخ حمل و نقل عمومی می‌شود. این پروژه که بزرگترین پروژه حمل و نقل مسافر در خاورمیانه به شمار می‌رود، به عنوان آغاز جهشی کیفی در بخش حمل و نقل به شمار می‌آید. این قطار با هدف حمل و نقل 6 میلیون مسافر در سال راه‌اندازی شده است. با راه‌اندازی این پروژه بزرگ حمل و نقل مسافر در میان دو شهر مقدس مکه-مدینه، امید مردم ریاض پایتخت این کشور به افتتاح متروی این شهر که بخشی از برنامه‌های عمرانی اعلام شده پادشاهی سعودی است، بیشتر شده است.

پروژه قطار سریع‌السیر حرمین که دو شهر مکه و مدینه را به یکدیگر متصل می‌کند روز گذشته با حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی افتتاح شد.

وزیر حمل و نقل و ترابری پادشاهی سعودی این قطار برقی که ظرفیت جابه‌جایی 60 میلیون مسافر در سال را دارد، با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت در فاصله 2 ساعت و 10 دقیقه بین دو شهر مقدس مکه و مدینه تردد می‌کند.

خط راه آهن میان دو شهر مکه و مدینه به طول 450 کیلومتر از شهر اقتصادی ملک عبدالله گذر می‌کند و یک مسیر انحرافی 3.75 کیلیومتری نیز به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز جده دارد.

به گزارش خبرگزاری (واس) قطار «حرمین شریفین»، بزرگترین پروژه ترابری در خاورمیانه به شمار می رود که در طراحی ایستگاه‌های آن از اماکن تاریخی مدینه منوره و مکه مکرمه الهام گرفته شده است

طار سریع‌السیر حرمین بخشی از پروژه‌های اقتصادی و عمرانی پادشاهی سعودی است که بهره‌برداری آن‌ها را تا سال 2030 میلادی ترسیم کرده است.

در یک دهه اخیر جمعیتی در حدود 8 میلیون زائر در مراسم‌های عمره و حج شرکت کردند که فعالیت این قطار «سریع‌السیر» در جابه‌جایی آن‌ها و همچنین کاهش تصادف‌های جاده‌ای بسیار اثرگذار خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید