مصاحبه کامل تلویزیون العربیه با نخست وزیر جديد پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

پادشاهی سعودی و پاکستان از روابط تاریخی بلند مدت و قوی میان دو ملت برخوردارند، ملت پاکستان از ملت سعودی به خاطر کمک‌های ریاض به اسلام آباد همواره تشکر و قدر دانی كرده است. پادشاهی سعودی هنگامی که پاکستان به کمک نیاز داشت بیشترین کمک را به اسلام آباد کرد. این اظهاراتی که عمران خان نخست وزیر پاکستان در مصاحبه خود با تركی الدخیل مدیر کانال تلویزیونی العربیه، بر آن تاکید کرد.

عمران خان در این مصاحبه گفت:« به دو دلیل سعودی را به عنوان اولین کشور برای سفر خارجی خود انتخاب کردم اول، به دلیل روابط نزدیک و بسیار قوی میان دو ملت پاکستان وسعودی، دوم اینکه ما همیشه مشتاق دیدار شهرهای مقدس مکه و مدینه هستیم و ما با دیدن این اماکن مقدس از برکت خداوند متعال بهرمند می‌شویم و وظیفه خود را درقبال پیامبر خدا صلی الله علیه ادا می‌کنیم».

نخست وزیر پاکستان در این مصاحبه به فساد مالی و اداری که جمهوری پاکستان از ان رنج می‌برد، اشاره کرد گفت:«امیدوار بتوانیم آنچه را شاهزاده محمد بن سلمان در پادشاهی سعودی انجام داد انجام دهیم».

عمران خان گفت، رویارویی با جرایم افراد با نفوذ بسیار مشکل است زیرا آنها پول دارند و می توانند وکلایی حرفه‌ای بگیرند و از خود دفاع کنند یا پول خود را به حساب های خارج انتقال دهند لذا بازگرداندن این اموال بسیار دشوار و روندی بسیار پیچیده و طولانی خواهد داشت.

وی افزود:«ما گروه ویژه ای را برای بازگرداندن اموال به خارج منتقل شده را تشکیل دادیم و اخیرا توافقنامه‌ای با بریتانیا امضاط کردیم که به موجب آن معاهده اموال قاچاق شده به خارج از کشور را برگردانیم با کشورهای غربی دیگر و برخی کشورهای منطقه نیز در باره مبارزه با پولی شویی نیز معاهداتی بسته‌ایم البته منظور بازگرداندن اموالی که به طور غیر قانونی از کشورهای فقیر به غرب انتقال داده می شود و همینطور اموالی که در خدمت تروریسم بکار گرفته می‌شود».

نخست وزیر پاکستان در گفتگو با ترکی الدخیل گفت: «پیام ما این است که ما با ملت سعودی ایستادیم، زیرا پادشاهی سعودی زمانی که ما به کمک نیاز داشتیم در کنار ما ایستاد، بنابراین ما همیشه با پادشاهی سعودی ایستاده‌ایم».

عمران خان در رابطه با همکاری سیاسی میان ریاض و اسلام اباد گفت:«ما حمایت خود را از رهبری سعودی را به صراحت اعلام کردیم اما در عین حال معتقدیم که نباید در جهان اسلام اختلافاتی وجود داشته باشد ما مسلمانان اکنون مشکلاتی در لیبی، سومالی، سوریه، افغانستان و پاکستان داریم .اختلافات و درگیری‎ها در جهان اسلام ما را ضعیف‌تر خواهد کرد ما شاهد نقش سازنده پاکستان طی سال‌های گذشته برای حل مشکلات میان کشورهای اسلامی بوده‌ایم ما نقش مثبتی را برای صلح میان مسلمانان را ایفا خواهیم کرد و در عین حال به سعودی آمده‌ایم تا بر موضع حمایت از سعودی تاکید کنیم».

عمران خان در این مصاحبه با اشاره به چالش‌های که پاکستان در زمینه توسعه اقتصادی با ان روبرو است اشاره کرد و گفت:«ما با برخی مشکلات در زمینه توسعه اقتصادی با آن روبرو هستیم لذا بر آن شدیم تا با برنامه‌های متفاوت کوتاه مدت، متوسط و بلند مدت برای پایان خروج از شرایط کنونی بریزیم وقتی در برنامه‌های کوتاه مدت موفق شدیم برنامه‌های دراز مدت را دنبال خواهیم کرد و این کاری است که در این مرحله در حال انجام دادن آن هستیم ما برای هر مرحله‌ای بودجه‌ای اختصاص دادیم و منابع کشورمان را بنا به نیاز پاکستان در بخش‌های مختلف تجارت و صادرات تقسیم کردیم تا به مرحله رشد اقتصادی برسیم و با چالش‌های اقتصادی رویارویی کنیم و بتوانیم نظام و ساختار حکومتی در دولت کنونی را اصلاح کنیم البته این کار از طریق تقویت نهادها انجام خواهد شد من معتقدم که نتایج این مراحل پس از مدتی موفقیت خود را نشان خواهد داد»

وی افزود:«برای موفقیت برنامه‌های توسعه بلند مدت، هزینه نهادهای دولتی را کم کردیم پاکستان فرصت‌های خوبی برای پیشرفت و توسعه دارد از جمله میزان بالای نیروی جوان در میان جمعیت این کشور و تنوع منابع دولتی، هنگامی که سیستم حکومتی کشور بهبود می یابد، سرمایه گذاری‌ها در پاکستان پذیرفته خواهد شد و ما شاهد آغاز یک رنسانس جدید اقتصادی خواهیم بود».

باعتقاد عمران خان یکی از راههای دستیابی به توسعه اقتصادی و اصلاحات، اقتصاد یک کشور مسئله «مالیات» است به این دلیل نخست وزیر پاکستان می گوید:«در هر جامعه متمدنی مردمان متمکن وپولدارمالیات پرداخت می‌کنند تا بتوانیم سطح زندگی افرادی فقیر و بی‌پول را بالا ببرند و به زندگی آن طبقه بهبود بخشند دلایل این که چرا کشورهای غربی به ویژه کشورهای اسکاندیناوی و اروپایی، به چنان رونقی رسیده‌اند وجود قانون پرداخت «مالیات» از سوی ثروتمندان است».

وی گفت:« در حال حاضر تعداد کل کسانی که باید مالیات پرداخت کنند حدود 200 میلیون نفر است اما از میان این تعداد، تنها 700 هزار نفر مالیات دهنده است لذا این وضعیت در پاکستان باید اصلاح شود به عبارت دیگر، دولت دیگر قادر نخواهد بود که چنین روندی را تحمل کند و با چنین تعداد کمی مالیات دهنده امور خود را اداره کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید