اردوغان:با همکاری مسکو گروه‌های افراطی را از ادلب اخراج خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد، آنکارا با مسکو به طور مشترک و با همکاری نزدیک بیگانگان و «گروه های افراطی» در منطقه خالی از سلاح که قرار است در استان ادلب ایجاد شود، مشخص و آنها را از سوریه اخراج خواهیم کرد.

اردوغان با اشاره به اپوزیسیون سوریه گفت در توافقی که میان ترکیه و روسیه بوجود آمد مخالفان سوری در مناطقی که در حال حاضر در آن مستقر هستند، باقی خواهند ماند تا گروه های افراطی شناسایی و از ادامه فعالیت‌های خود در منطقه منع شوند.

اردوغان به اختلاف نظر و دیدگاه میان سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در باره راه حل در ترکیه اذعان کرد، اما برای ادامه همکاری با مسکو و تهران ابراز امیدواری کرد.

از سوی دیگر، گروه‌های سیاسی مخالف اسد، از توافق بوجود آمده میان آنکارا و ترکیه استقبال کردند. این توافق نامه هفته گذشته در مورد اوضاع ادلب میان روسیه و ترکیه در سوچی امضا شد. این در حالی است که جناح‌های دیگری از مخالفان با اعلام مخالفت با این توافق هنوز بر حفظ سلاح خود در ادلب اصرار می ورزند.

دو دستگی نسبت به توافق روسیه و ترکیه در مورد ادلب، در میان موافقان و مخالفان این توافق همچنان ادامه دارد.

«جبهه آزادیبخش ملی» ضمن تقدیر از این تواقنامه از آن به عنوان پیروزی بزرگ دیپلماسی ترکیه یاد کرد این جبهه اعلام کرد، سلاح خود را به زمین نخواهد گذاشت و به بدعهدی و خیانت روس‌ها و ایرانی‌ها و نیروهای اسد اظمینان ندارد.

جبهه نصره، که به نام «هیئت تحریر الشام» شناخته شده است بخشی از استان ادلب را کنترل می کند تاکنون موضع رسمی نگرفته است اما این جبهه در رسانه‌های خود به عملکرد ترک‌ها شک و تردید کرده و گفته است که آنکارا به منافع خودش است.

اما سازمان«حراس الدین» (نگهبانان دین) در استان ادلب که با القاعده و حزب «الاسلامی الترکستانی» در ارتباط است، با خروج از منطقه و تحویل سلاح خود مخالفت کرده و خواستار انجام عملیات نظامی جدید در ادلب شدند.

با توجه به آخرین مهلت تعیین شده یهنی 15 اکتبر موضعگیری گروه‌های مسلح در باره خروج از ادلب بر پیچیدگی اجرای عملی توافق نامه ترکیه-روسیه می‌افزاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید