شورای امنیت از ملک سلمان برای شراف برتوافق جده قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه 22 سپتامبر 2018 از نقش برجسته ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی برای به ثمر رساندن توافقنامه صلح «جده» که میان آسیاس افروقی، رئیس جمهورى اریتره و ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی، روز یکشنبه امضا شد، تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، اعضای شورای امنیت در بیانیۀ مشترکی ضمن تشکر از اشراف و میزبانی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی به خاطر حمایت از روند صلح ميان دو كشور مهم شاخ افریقا، این تحولات را نقطه عطفی در تاریخ منطقه دانسته که در دراز مدت پیامدهای مثبتی براى منطقه در برخواهد داشت.

اعضای مجلس شورای امنیت همچنین از رهبران اریتره و اتیوپی برای به ثمر رساندن این توافق صلح قدردانی کردند.

«آسیاس افروقی» رئیس جمهوری اریتره و «ابی احمد علی» نخست وزیر اتیوپی عصر یکشنبه پیمان صلح میان دو کشور را در شهر جده سعودی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در این مراسم علاوه بر «محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع سعودی ، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و «عبدالله بن زاید وزیر امورخارجه امارات متحده عربی حضور داشتند.

گوترش در این خصوص گفت که پیمان صلح منعقد شده میان اریتره و اتیوپی یک واقعه تاریخی بسیار مهمی است.

این پیمان صلح 10 روز پس از بازگشایی سفارت اتیوپی در اسمره صورت می گیرد که پس از تعطیلی حدود دو دهه بار دیگر گشوده شد.

اریتره کشوری است با مساحت 117 هزار و 600 کیلومتر مربع که در سواحل دریای سرخ قرار دارد و مدتی مستعمره ایتالیا بود و این کشور بین سال های 1935 تا 1936میلادی از اریتره به عنوان پایگاهی برای تسخیر اتیوپی استفاده کرد.

اریتره در سال 1941 و به هنگام بیرون رانده شدن ایتالیایی‌ها از شرق آفریقا، زیر سلطه استمار انگلیس درآمد، 11 سال بعد، این سرزمین به صورت ایالتی خودمختار با اتیوپی تشکیل فدراسیون یکپارچه را داد اما الحاق آن به عنوان یکی از استان‌های اتیوپی در 1962 شورشی علیه آدیس آبابا را در پی داشت که تا 1992 به طول انجامید و سرانجام منجر به استقلال اریتره در سال 1993 شد.

اما در سال 1998 به علت اختلافات مرزی، جنگی دو ساله و خونین میان دو کشور در گرفت که بیش از 800 هزار کشته برجای گذاشت و دستکم 350 هزار تن از ساکنان مناطق مرزی دو کشور آواره شدند.

دو طرف سرانجام در فوریه 2001 در الجزایر قراداد آتش بس را امضا کردند، هرچند به دلیل اجرا نشدن کامل این توافق، روابط دو کشور همچنان متشنج بود.

روابط دو کشور همچنان سرد بوده تا در نهایت، تیرماه 97 و در پی دیدار سران دو کشور و توافقنامه آشتی و دوستی میان دو کشور، روابط دو جانبه از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید