مردی که جهان رهایی از داعش را مدیون اوست، درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی عملیات مشترک عراق روز پنج‌شنبه 20 سپتامبر 2018 اعلام کرد سرلشکر فاضل برواری، فرمانده نیروهای ویژه عراق، به دلیل سکته قلبی در 52 سالگی و در یکی از بیمارستان‌های اقلیم کردستان درگذشت.

صباح النعمان، سخنگوی نیروهای مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد که سرتیپ برواری به دلیل سکته قلبی درگذشت و جسد او به اربیل منتقل شد.

در بیانیه‌ای که به مناسبت درگذشت فاضل برواری از سوی فرماندهی عملیات مشترک عراق منتشر شد، آمده: « فرماندهی عملیات مشترک عراق با اندوه بسیار به سوگ یکی از کسانی که پیروزی بر تروریسم را ممکن کرد، قهرمان شجاع، فرمانده عملیات ویژه سرتیپ فاضل برواری، دلیرمردی که دلاوری‌هایی زیادی در مقابل گروه‌های تروریستی داشت، نشسته است. مرگ در اثر سکته قلبی او را از ما گرفت ولی این جنگاور در قلب همه عراقی‌ها و به عنوان افتخار عراق باقی خواهد ماند.»

از سوی دیگر وزارت دفاع عراق نیز روز پنج‌شنبه بیانیه‌ای در سوگ سرتیپ برواری صادر و اعلام کرد: «وزارت دفاع در سوگ دلاوری از دلاوران نیروهای مبارزه با تروریسم و فرماندهی از فرماندهانش، سرتیپ فاضل برواری فرمانده عملیات ویژه نشسته است.»

بریت مک‌گورک، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در عراق، در صفحه توئیترش نوشت: «ژنرال برواری جنگاور و فرماندهی قهرمان در مبارزه با داعش بود و جهان مدیون اوست و او اینک به اسطوره تبدیل شده است.»

سرتیپ فاضل جمیل برواری در سال 1966 در دهوک به دنیا آمد و از سال 1989 تا 1991 در نیروهای پیشمرگه کُرد فعالیت کرد. او در سال 2003 به عنوان یکی از بنیانگذاران "دستگاه عملیات ویژه عراق" این نهاد را که بعدها به مبارزه با تروریسم در این کشور پرداخت، تاسیس کرد. در سال 2007 او فرمانده عملیات ویژه این دستگاه شد.

او در عملیات اول فلوجه، عملیات نجف، نبرد آزادسازی سامرا و پاکسازی منطقه مدائن از القاعده شرکت کرد و پس از آن فرماندهی عملیات‌های متعددی در اکثر درگیری‌های نهادهای امنیتی عراق با نیروهای داعش در این کشور را بر عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید