دستگاه قضایی عراق «معاون» رهبر داعش را به اعدام محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در عراق چهارشنبه 19 سپتامبر «اسماعیل علوان سلمان العیثاوی»، یکی از فرماندهان ارشد گروه «داعش» را به اعدام با چوبه دار محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دادگاه کیفری الکرخ در عراق از العیثاوی با عنوان «معاون» ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش نام برده است؛ گروهی که در دسامبر سال 2017 از خاک عراق بیرون رانده شد.

عبدالستار بیرقدار سخنگوی شورای عالی قضایی عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «دادگاه کیفری الکرخ روند رسیدگی به پرونده اسماعیل العیثاوی تروریست محکوم را به پایان رسانده و نامبرده را به اعدام با چوبه‌دار محکوم کرد».

در این بیانیه آمده است: «العثاوی با نوجه به این‌که معاون البغدادی بود، چندین سمت دیگر هم در گروه تروریستی داعش بر عهده داشت. ریاست کمیسیون فتوا و عضویت کمیسیون مامور تدوین متون درسی، از جمله این سمت‌ها است».

بیرقدار افزود: «فرد محکوم ابتدا به سوریه گریخت و آن‌جا در روابط بین عشایری فعالیت کرد. او پس از آن‌که اکثر مناطق از تصرف گروه تروریستی آزاد شد، به ترکیه گریخت و آن‌جا با تلاش‌های اطلاعاتی و هماهنگی با ترکیه شناسایی و بازداشت شد».

مقامات عراقی در 15 فوریه2018 اعلام کرده بودند العیثاوی را در یک عملیات مشترک میان سرویس‌های اطلاعاتی عراق، ترکیه و آمریکا در ترکیه بازداشت و به عراق منتقل کرده‌اند.

یک مقام امنیتی بلند پایه از هسته اطلاعاتی «الصقور» (عقابان) عراق به خبرگزاری فرانسه گفته بود که نیروهای این گروه موفق شدند در یک عملیات ویژه اطلاعاتی به میان فرماندهان رده اول گروه داعش نفوذ کرده و آن‌ها را شناسایی کنند.

وی افزود : «قهرمانان این هسته موفق به شناسایی تحرکات علومان سلمان العیثاوی تروریست 55 ساله که از الرمادی است، شدند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید