ناپدید شدن یک هواپیمای نظامی روسیه با 14 سرنشین در آسمان سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه 18 سپتامبر اعلام کرد که یک هواپیمای روسی با 14 سرنشین نظامی، شامگاه دوشنبه هنگامی که در حال پرواز بر فراز دریای مدیترانه در نزدیکی ساحل سوریه بود، ناپدید شد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، ناپدید شدن هواپیمای روسی هنگامی روی داد که شهر ساحلی لاذقیه، در معرض حمله موشکی قرار داد؛ حمله‌ای گفته می‌شود اسرائیل عامل آن است.

در بیانیه‌ای که وزارت دفاع روسیه صادر کرد، آماده است: «تماس با کادر پرواز هواپیمای ایل-20 قطع شد در حالی که این هواپیما بر فرار دریای مدیترانه در فاصله 35 کیلومتری ساحل سوریه پرواز می‌کرد و در راه بازگشت به پایگاه هوایی حمیمیم (در استان حمص سوریه) بود».

این بیانیه افزود که هواپیما نزدیک ساعت 11 شب، از صفحه رادار ناپدید شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود ادامه داده که همچنان سرونشت سرنشینان هواپیما، نامشخص است و عملیات جستجو ادامه دارد.

این بیانیه شرح داده که ناپدید شدن هواپیما از صفحه رادار، «با حملات چهار جنگنده اف-16 اسرائیلی به زیربناهایی در استان لاذقیه» هم‌زمان شد؛ استانی که خاستگاه بشار اسد رئیس نظام سوریه به شمار می‌آید.

در همین حال خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که پدافند هوایی سوریه، برای مقابله با حمله اسرائیل، اقدام به شلیک آتش کرد.
بیانیه وزارت دفاع روسیه افزوده است: «لحظه قطع شدن تماس، 4 هواپیمای اف-16، در حال حمله به لاذقیه سوریه بود. علاوه بر آن، رادارهای ما شلیک موشک از ناوشکن فرانسوی اوفیرن را که در همان منطقه حضور داشت، ثبت کرد».

تیم‌های جستجو برای یافتن هواپیمای ناپدید شده، از پایگاه حمیمیم به حرکت در آمدند.

در مقابل فرانسه به سرعت اتهام‌های روسیه را تکذیب کرد. سخنگوی ارتش فرانسه گفت: «ارتش فرانسه هر گونه دست داشتن در این حمله را رد می‌کند».

ناوشکن فرانسوی اوفیرن
ناوشکن فرانسوی اوفیرن

حمله موشکی از دریا

رسانه‌های رسمی نظام سوریه اعلام کردند حمله‌ای که برخی از مواضع در شهر لاذقیه را هدف قرار داد، موشکی. بنا بر این رسانه‌ها، موشک‌ها از دریا شلیک شده بود.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) نوشته است که موشک‌های شلیک شده، از دریا به سمت لاذقیه، حمص و حماه، به پرواز درآمدند.

رسانه‌های وابسته به نظام سوریه گزارش دادند که پدافند هوایی سوریه، شماری از موشک‌ها را ره‌‎گیری و منهدم کرد.

موسسه صنایع فنآوری یکی از مواضع هدف حمله بود که به طور کامل منهدم شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که تعدادی انبار اسلحه و مهمات در موسسه صنایع فنآوری لاذقیه منهدم شد.

سکوت اسرائیل

ارتش اسرائیل درباره بیانیه وزارت دفاع روسیه که از ناپدید شدن هواپیمای روسی هنگام حمله هوایی اسرائیل به مواضعی در سوریه سخن گفته بود، اظهار نظر نکرد.

سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره به خبرگزاری ریانووستی گفت: «درباره اخباری که از خارج می‌آید اظهار نظر نمی‌گنیم». او همچنین خواستار زمان برای بحث موضوع با مسئولان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم