رهبر ائتلاف الفتح نزدیک به ایران از نامزدی برای نخست‌وزیری عراق انصراف داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح در پارلمان عراق که از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران تشکیل شده، سه‌شنبه 18 سپتامبر در کنفرانسی خبری اعلام کرد که از نامزدی برای نخست‌وزیری عراق انصراف می‌دهد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، العامری ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر رئیس جمهوری و نخست‌وزیر انتخاب شوند.

او همچنین از تلاش‌ها برای نامزد کردن شخصی مورد توافق برای نخست‌وزیری خبر داد. العامری اخبار منتشره درباره توافق‌های صورت گرفته درباره وزرای کابینه را، «دروغ» توصیف کرد.

رهبر ائتلاف فتح در پاسخ به سوالی درباره امتیازهایی که شیعه‌های عراق به طرف‌های دیگر دادند گفت: «شیعیان از پست نخست‌وزیری عقب نشینی نمی‌کنند». او ادامه داد که بر پایه عرف، سه سمت اول در کشور، میان بخش‌های مختلف جامعه عراقی، تقسیم می‌شود.

به نظر می‌رسد با اعلام انصراف العامری از پست نخست‌وزیری، شانس عادل عبد المهدی برای در دست گرفتن این مسئولیت بیشتر سده است.

پیشتر منابع سیاسی نزدیک به مذاکرات جاری برای تشکیل دولت جدید عراق به «العربیه.نت» گفته بودند که توافقی میان اکثر ائتلاف‌های پارلمان بر سر نخست‌وزیری عادل عبد المهدی حاصل شده است.

به گفته این منابع، عادل عبدالمهدی از فیلتر آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق عبور کرده و احتمالا پس از مشخص شدن فراکسیون بزرگ‌تر پارلمان، به طور رسمی مامور تشکیل دولت شود.

از سویی منابع در استان نجف گفتند که جلساتی با حضور مسئولان بلندپایه برای بحث بر سر انتخاب نخست‌وزیر در حال برگزاری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید