عادل عبدالمهدی نامزد برجسته‌تر برای تصدی پست نخست وزیری عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع سیاسی نزدیک به مقام‌های‌عراقی که برای تشکیل دولت جدید با همدیگر مشورت می‌کنند، روز دوشنبه 17 سپتامبر اعلام کردند، اغلب فراکسیون‌ها پیروز در انتخابات پارلمان عراق با نامزدی عادل عبدالمهدی برای تصدی پست نخست وزیری عراق موافقت کردند.

این منابع افزودند، عادل عبدالمهدی توانست از چارچوب «وتوی» آیت الله سیستانی خارج شود به همین دلیل قرار است دادگاه فدرال عراق پس از تشکیل بزرگترین ائتلاف نام او را برای تصدی این پست اعلام و تایید کند.

هیثم الجبوری، رهبر فراکسیون «الکفاءات» تابع ائتلاف «البناء» یا سازندگی به خبرگزاری‎ها گفته است تنها 10 گام برای تصدی پست نخست وزیری عادل عبدالمهدی باقی مانده است

الجبوری گفته است عبدالمهدی به خاطر شخصیت میهن گرایانه و نیز توافق اغلب ائتلاف‌ها بر نامزدی او به پست نخست وزیری خواهد رسید.

منابع العربیه در استان نجف روز دوشنبه از برگزاری جلسات در سطح رهبران ائتلاف‌های پیروز برای تعیین شخصی مورد توافق برای پست نخست وزیری خبر دادند.

در همین حال خانم سروه عبدالواحد، یکی از نمایندگان سابق پارلمان عراق از فراکسیون کردستان، گفت مقتدی الصدر تلاش می‌کند، اولویت انتخاب نخست وزیری برای عراق را به نجف بدهند نه با تصمیم و اراده خارجی.

سروه گفت:«الصدر تلاش می کند که اراده حاکمیت عراق را به عراقی‌ها باز گرداند و چنانچه نخست وزیر اینبار از طریق نجف انتخاب شود، عراقی سیادت خود بر کشورشان را باز یافتند».

گفتنی است که عادل عبدالمهدی، عضو «مجلس الاسلامی الاعلی » است که در ایران تاسیس شد و از سوی ایران حمایت می‌شد، اما در عین حال روابط سیاسی خوبی با رهبران حزب جمهوریخواه در آمریکا دارد این روابط پس از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003 بوسیله جورج دبلیو بوش، بسیار عمیق شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید