دستگیری شبانه ده‌ها تن از فعالان بصره توسط نیروهای امنیتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعیت دفاع از آزادی رسانه‌ها در عراق شامگاه یکشنبه 16 سپتامبر اعلام کرد که نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور در روزهای اندک گذشته، اقدام به دستگیری ده‌ها تن از فعالان جوان در استان بصره در پی اعتراض‌های اخیر در این استان کردند.

این جمعیت در بیانیه‌ای که در رسانه‌های عراقی متشر شد، تاکید کرد: «بنا بر گفته‌های شاهدان، شهروندان و منابع ویژه، هسته اطلاعاتی الصقور وابسته به وزارت کشور عراق، مسئولیت بازداشت‌ها را بر عهده دارد. بازداشت شدگان شکنجه می‌شوند تا اعتراف‌هایی خلاف واقعیت امضا کنند».

بنا بر این بیانیه: «تا کنون حدود 35 جوان بازداشت شده و به اماکن نا معلومی انتقال داده شده‌اند».

جمعیت دفاع از آزادی رسانه‌ها در عراق در بیانیه خود که به امضای 14 سازمان حقوق بشری رسیده، ضمن محکوم کردن بازداشت‌های اخیر، آن را نقض قانون اساسی و قوانین مرتبط با حقوق بشر دانست.

در این بیانیه آمده است که نیروهای امنیتی، شبانه به منازل فعالان یورش برده و آن‌ها را دستگیر می‌کنند. این جمعیت افزوده تا کنون آمار دقیقی از بازداشت شدگان ندارد.

این بیانیه تاکید کرده است: «اگر گلوله‌های فرماندهی عملیات بصره و نیروهای واکنش سریع نبود، اگر شکنجه وحشیانه توسط فرماندعی عملیات بصره نبود، خشم مردمی که به آتش کشیدن ساختمان‌های احزاب انجامید، منفجر نمی‌شد».

سازمان‌های حقوق بشری از نخست‌وزیر و وزیر کشور عراق خواستند تا جوانان فعال هرچه سریع‌تر و بدون قید و شرط آزاد شوند.

تشییع پیکر یکی از کشته شدگان اعتراض‌های بصرههمچنین خواستار تحقیقی فوری از فرمانده عملیات بصره و نیروهای واکنش سریع درباره کشته و زخمی شدن معترضان به ضرب گلوله و شکنجه برخی از بازداشت شدگان که به مرگ شماری از آن‌ها انجامید شدند. این بیانیه در این زمینه از «حارث منعثر» نام برده که پس از بازداشت جانش را از دست داد.

بصره هفته گذشته، شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای بود که گاه به خشونت انجامید. طی این اعتراض‌ها دستکم 16 تن کشته و 45 تن دیگر زخمی شدند.

بنا بر اعلام کمیسیون حقوق بشر عراق، تظاهرت در بصره در اعتراض به فساد، کمبود خدمات و آلودگی آب آغاز شد.

گوشه‌ای از اعتراض‌های بصره
گوشه‌ای از اعتراض‌های بصره

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید