مذاکرات ژنو درباره کمیته قانون اساسی سوریه به جایی نرسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجموعه نشست‌های بین‌المللی در ژنو درباره تشکیل کمیته قانونی اساسی سوریه، روز جمعه 14 سپتامبر 2018 بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید. این مجموعه دیدارها زیر نظر استفاده دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و کشورهای عضو «کارگروه کوچک» برگزار شد.

کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، پادشاهی عربی سعودی، مصر، اردن و آلمان، کشورهای عضو «کارگروه کوچک» هستند که به همراه فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بر مذاکرات ژنو برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه نظارت می‌کردند.

استفان دی‌میستورا حاضر نشد درباره نتایج این نشست‌ها اطلاع‌رسانی کند و تنها به اعلام پایان رسمی این دیدارها اکتفا کرد.

همزمان هیئت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه به ریاست نصر الحریری با روسای هیئت‌های کشورهای عضو «کارگروه کوچک» دیدار و مذاکره کرد.

حریری با تاکید بر ضرورت تلاش جهانی برای حمایت از شهروندان، گفت: بیش از 80 درصد گفتگوها درباره ادلب و چگونگی جلوگیری انجام اقدامات نظامی که رژیم برای اجرای آنها می‌کوشد، بود.»

رئیس هیئت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه تاکید کرد که هیچ راهی برای متوقف کردن اقدامات رژیم اسد، بدون فشار بر ایران وجود ندارد.

او ایران «مشکل بزرگ در سوریه، که در سایه دخالت‌هایش نمی‌توان به هیچ‌ راه‌حل سیاسی رسید» توصیف کرد.

منابع نزدیک به مذاکرات خبر دادند که اختلاف‌های ترکیه و روسیه و مخالفت موسکو با فهرست مستقل در کمیته قانون اساسی، تلاش‌های دی‌میستورا را ناکام کرد. منابع اپوزیسیون نیز گفتند که آنچه در ژنو رخ داد، نشان می‌دهد که روسیه می‌خواهد راه حل نظامی را رای ادلب به کار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید