محمد ريكان الحلبوسی رئیس جدید پارلمان عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع رسمی عراق روز شنبه 15 سپتامبر 2018 اعلام کردند که اکثریت اعضای مجلس نمایندگان پارلمان این کشور به محمد ریکان الحلبوسی برای تصدی پست ریاست پارلمان رای دادند.

الحلبوسی 39 ساله رئیس جدید پارلمان عراق که وارد چهارمین دوره‌ خود پس از سقوط نظام صدام حسین است او ریاست پارلمان را از سال 2018 تا سال 2022 به عهده خواهد داشت.

الحلبوسی، نسبت به روسای دورهای قبلی جوانترین رئیس پارلمان عراق است که با کسب 169 رای بر خالد العبیدی، محمد الخالدی و اسامه النجیفی دیگر نامزدهای این پست پیشی گرفت.

پارلمان عراق صبح روز شنبه 15 سپتامبر، در یک جلسه غیر علنی با حضور 251 نماینده از تعداد 329 نماینده برای انتخاب رئیس جدید پارلمان خود روند رای‌گیری را آغاز کرد که پس از شمارش آراء نمایندگان مشخص شد که محمد ریکان الحلبوسی برای تصدی این پست پیروز شد. برخی از نمایندگان پارلمان عراق که در جلسه شرکت نکرده بودند.

به گزارش خبرنگار العربیه روند رقابت برای تصدی پست ریاست پارلمان عراق به دلیل اینکه 8 نفر خود را برای ریاست نامزد کرده بودند، کمی دشوار بود.

طبق این گزارش پس از آغاز کار پارلمان در جلسه امروزچهار تن از نامزدها به نفع نامزدهای همفکر خود از ادامه نامزدی منصرف شدند. طلال الزوبعی، رعد الدهلکی، به نفع خالد العبیدی انصراف دادند و احمد عبدالله الجبوری پس از گرفتن قول حمایت و پشتیبانی لازم از ائتلاف، «الاصلاح و البناء» سائرون، الحکمه، و النصر، از نامزدی منصرف شد.

برخی از نمایندگان فراکسیون سائرون برخی نمایندگان را به خرید و فروش پست‌ها در وزارتخانه‌های جدید متهم کردند اما نامی از کسی به میان نیامد.

ائتلاف سائرون حسن الکعبی را برای پست معاون اول رئیس پارلمان نامزد کرده است و فراکسیون کردها بشیر خلیل را برای معاون دوم پارلمان نامزد کردند اما این دو نفر هنوز انتخاب نشدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید