تشکیل «بسیج» توسط حشد الشعبی عراق با الگوبرداری از بسیج ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بخش بسیج نیروهای حشد الشعبی روز شنبه 15 سپتامبر از تشکیل نیروی شبه نظامی جدیدی تحت عنوان «بسیج احتیاط» در جنوب عراق خبر داد.

این گام حشد الشعبی در واکنش به حرکت اعتراض آمیز مردم استان بصره برداشته شده است.

منابع آگاه عراقی می‌گویند تاسیس این نیروی شبه نظامی جدید با الگوبرداری از تشکیلات نیروی بسیج ایران صورت گرفته است.

تظاهرکنندگان معترض عراقی در اعتراضات هفته گذشته سرکنسولگری ایران در بصره را به آتش کشیدند.

طبق این گزارش این نهاد نظامی جدید در چند مرحله قرار است تاسیس شود در اولین مرحله قرار است که اعضای این نیرو به 30 هزار نفر برسد. اغلب عناصر این نهاد را اعضایی از احزاب و گروهای شبه نظامی شیعی متشکل خواهد شد.

این منابع افزودند:«ایده تشکیل نیروی بسیج در عراق مانند نسخه بسیج ایران همراه با گذراندن دوره‌ها و اردوهای آموزش نظامی با هدف مقابله با آنچه « نفوذی‌ها و تخریب‌کنندگان» و «سوءاستفاده‌کنندگان از مطالبات تظاهرکنندگان معترض» نامیده شده، تشکیل شده است و از جوانان داوطلب خواسته شده تا به این نیرو بپیوندند.

بنا بر بیانیه صادره از سوی نیروی‌های حشد الشعبی اولین دوره از نیروی آموزش دیده بسیج عراق در 10 لشکر سازماندهی و در مناطق مختلفی از استان بصره مستقر خواهند شد تا «در مناطق ماموریت خود برای مقابله با خطرهای احتمالی وارد عمل شوند».

در چارچوب طرح بسیج عراق هزاران نفر از غیر نظامیان از حقوق ماهیانه و کارت های شناسایی امنیتی و مجوز حمل سلاح بهرمند خواهند شد به طوری که در کاربرد اسلحه خود نیاز به مراجعه به هیچکدام از وزارتخانه‌ها نخواهند داشت.

حشد الشعبی در استان بصره در بیانیه خود ماموریت بسیج عراق را پشتیبانی از نیروهای حشد الشعبی و دیگر نیروها در برقراری امنیت و محافظت از اموال و دارایی‌های عمومی و خصوصی اعلام کرد.

شایان ذکر است که تظاهرکنندگان معترض و خشمگین عراقی در استان بصره که اخیرا علیه فقر، فساد و سوءمدیریت قیام کردند دفاتر گروهای شبه نظامی مورد حمایت ایران از جمله سازمان بدر، گردان‌های حزب الله عراق و عصائب اهل حق در جنوب عراق را به آتش کشیدند.
در همین راستا سعد الجبوری تحلیلگر سیاسی عراقی در گفتگو با «العربیه.نت» گفت که آتش‌زدن سرکنسولگری ایران در بصره تاثیر بسیار بدی بر آینده حضور ایران و احزاب مورد حمایت آن در عراق گذاشت که این واقعه آنها را بر این داشت تا با تشکیل نیروی جدیدی متشکل از افراد شبه نظامی و لباس شخصی تحت عنوان بسیج عراق، با توصیه و الگوبرداری از نمونه ایرانی مشابه آن با انتشار عناصر میان مردم تحرکات فعالان مدنی و مردمی را رصد کرده تا آنها را به موقع سرکوب کنند.
این کارشناس تحلیلگر عراقی با بیان اینکه نیروهای بسیج عراق همانند نسخه ایرانی آن قادر به حمل سلاح و اعمال انواع خشونت بوده و تاثیرات بسیار منفی بر فعالیات های اجتماعی خواهند گذاشت، بر ضرورت موضعگیری دولت کشورش در برابر تاسیس این چنین تشکیلاتی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید