ترکیه: برای برقراری آتش‌بس در ادلب سوریه تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، روز جمعه چهارده سپتامبر گفت، کشورش برای رسیدن به آتش‌بس در شمال غرب سوریه که در دست مخالفان سوری است، تلاش می‌کند.

او افزود که آنکار آماده است علیه «گروه‌های تروریستی» در ادلب سوریه همکاری کند.

چاووش که در کنفرانس خبری مشترک با همتای پاکستانی خود شرکت داشت، خبر داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه آینده، با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، درباره اوضاع سوریه گفت‌وگو خواهد کرد.

وزیر خارجه ترکیه پیشتر گفته بود که «یگان‌های مدافع خلق کُرد» احتمالا رژیم سوریه را در حمله به ادلب همراهی کنند.

ترکیه، بارها مخالفت خود را با حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق اعلام کرده بود. این در حالی است که واشنگتن خود را در جنگ علیه داعش در مناطق شمال و شرق سوریه شریک می‌شمارد.

چاووش اوغلو در پیامی به نویسندگان «نیویورک تایمز» در پاسخ به یکی از مقاله‌های هفته گذشته این روزنامه آمریکایی نوشت:« واشنگتن باید بررسی کند که چه کسانی همپیمان واقعی آن در منطقه هستند».

وی در نامه خود نوشت :« گروه تروریستی موسوم به مدافعین خلق با استفاده از پول‌هایی که از مالیات آمریکایی‌ها پرداخت شده، تسلیحات و تجهیزات فراوانی در اختیار گرفته است. این در حالی است که این گروه، با بشار اسد همکاری می‌کند و بر اساس یک توافق قرار بر این شده که این گروه در عملیات ادلب شرکت کنند و این منطقه را از مخالفین پس گرفته و در اختیار بشار اسد بگذارد.»

ترکیه می‌گوید ، همکاریش با روسیه و ایران برای ایجاد ثبات و برای جلوگیری از اقدام نظامی در ادلب است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، هفته گذشته با حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، دو رئيس جمهور ایران و روسیه در تهران دیدار کرده بود.

ایالات متحده آمریکا و ترکیه، که از مخالفان بشار اسد به شمار می‌آیند، رژیم سوریه را نسبت به حمله علیه ادلب هشدار داده‌اند. دمشق تلاش می‌کند که با کمک روسیه و ایران، بار دیگر ادلب را که در دست مخالفان است، به کنترل خود درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید