هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره راه افتادن «حمام خون» در ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ادلب در انتظار سرنوشت معلق خود میان ترکیه، روسیه و ایران به سر می‌‌برد و هم‌زمان با این انتظار، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، به نظام سوریه و حامیانش درباره حمله فراگیر به ادلب هشدار داد و تاکید کرد که این استان واقع در شمال غرب سوریه «نباید به حمام خون تبدیل شود».

به گزارش خبرگزاری‌ها، گوترش که سه‎شنبه 11 سپتامبر در جمع خبرنگاران در سازمان ملل سخن می‌گفت، بر ضرورت اجتناب از «جنگی فراگیر» در ادلب تاکید کرد و افزود: «چنین حمله‌ای باعث افسارگسیخته شدن کابوسی انسانی خواهد شد که در جنگ خونین سوریه سابقه نداشت».

او همچنین از روسیه، ترکیه و ایران خواست، در دستیابی به راه‌حل‌هایی «برای حمایت از غیرنظامیان» در ادلب، کوتاهی نکنند.

گوترش با خطاب قرار دادن این سه کشور گفت: «خدمات اساسی همچون بیمارستان‌ها را حفظ کنید. تمام تلاش خود را برای احترام به قانون بین‌المللی انسانی به کار بندید».

گوترش همچنین بر ضرورت همکاری بیش از پیش میان روسیه، ایران و ترکیه به منظور یافتن راهی برای جدا کردن گروه‌های تروریستی از مردم و جلوگیری از پرداخت بها توسط غیرنظامیان در ادلب، تاکید کرد.

او ادامه داد: «بر این باورم که وضعیت کنونی در ادلب قابل تحمل نیست. همچنین نمی‌توان از وجود گروه‌های تروریستی چشم‌پوشی کرد. اما مبارزه با تروریسم، طرف‌های جنگ را از تعهدات اصلی‌شان برپایه قوانین بین‌الملل معاف نمی‌کند».

در مقابل روسیه تبلیغ برای آن‌چه «نمایش شیمیایی» که اپوزیسیون به دنبال اجرای ان است، تکرار کرد.

وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه مدعی شد که فیلمبرداری از «نمایش حمله شیمیایی» در شهر جسر الشغور در ادلب از سوی نیروهای اپوزیسیون آغاز شده تا نظام سوریه عامل این حمله معرفی شود.

مرکز آشتی میان طرف‌های درگیر جنگ در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بنا بر داده‌هایی که از ادلب به ما رسید، شهر جس الشغور شاهد فیلمبرداری از صحنه‌های جعلی به منظور متهم کردن ارتش سوریه در به کارگیری اسلحه شیمیایی علیه غیرنظامیان است».

از سویی ترکیه تلاش می‌کند موافقت بین‌المللی را برای موضعش در قبال وضعیت ادلب را کسب کند. کشورهای غرب نگرانی خود را از آغاز نبرد در این استان ابراز کردند. در فرانسه اما این نگرانی وجود دارد که نبرد ادلب به بازگشت حدود 10 هزار جنگجو به قاره اروپا بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید