آیا ایران در مطالبه برای استعفای دولت العبادی نقشی دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به آتش کشیدن کنسولگری ایران در بصره توسط معترضین عراقی پیامدهای سیاسی مهمی را چه در داخل و چه در خارج عراق به همراه داشت. این اقدام به عنوان تهدیدی مستقیم علیه منافع و نفوذ 15 ساله ایران در عراق به شمار می رود.

ایران و احزاب عراقی وابسته‌اش در عراق، مسئولیت مستقیم به آتش کشیدن کنسولگری ایران را به گردن حیدر العبادی نخست وزیر این کشور انداختند، و بلافاصله درخواست‌های مکرر استعفای حیدر العبادی از سوی این احزاب مطرح شد. ائتلاف الفتح که از حشد الشعبی متشکل شده است خواستار استعفای حیدر العبادی شد.

به گفته دکتر معتز الهاشمی استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد، این درخواست‌ها در واقع پیامی از جانب ایران را در خود به همراه دارد. تهران می‌خواهد به اطراف عراقی بگوید که ما هنوز بندهای بازی سیاسی و نفوذ در عراق را در دست داریم.

الهاشمی می‌گوید:«تهدید رهبران حشد الشعبی به برگزاری تظاهرات در شهرها در واکنش به حوادث بصره در واقع تهدیدی غیر مستقیم از سوی ایران است که می خواهد نیروهای خود را همزمان با قدوم ماه محرم که در آن هزاران ایرانی وارد عراق می‌شوند چه بسا سپاه پاسداران به بهانه زیارت و مراسم تعدادی از عناصر خود را در میان جمعیت بفرستد».

الهاشمی استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد گفت: «اشغال کنسولگری ایران بعد 15 سال نفوذ تهران در عراق نوعی تهدید مستقیم و به عنوان اقدامی که نفوذ جمهوری اسلامی را هدف قرار داده محسوب می شود. ایران همیشه از عراق به عنوان جبهه اول و خط مقدم رویارویی‌اش و از سوریه به عنوان جبهه دوم یاد کرده است بنابرین هجوم به منافع ایران یا نمایندگی‌های آن در عراق هجوم به نفوذ این کشور تلقی می‌شود».

الهاشمی واکنش وزارت خارجه ایران که خواستار اعمال حداکثر تحریم علیه کسانی که در سوزاندن کنسولگری نقش داشته‌اند، شده بود، گفت:« این واکنش مسئولانه و در سطح رفتار دیپلماتیک نیست».

الهاشمی با اشاره به حمله عناصر تابع بسیج وسپاه به کنسولگری سعودی در مشهد و تهران گفت ایران در آن زمان اینگونه توجیه کرد که این یک واکنش از جوانان خشمگین بوده است بنابرین عراقی هایی که کنسولگری ایران در بصره را سوزاندند نیز از سیاست های احزاب و شبه نظامیان وابسته به ایران خشمگین بودند».

العاشمی گفت: «هدف قرار دادن حیدر العبادی در شرایط کنونی عراق یک هدف سیاسی را به دنبال دارد ایران می‌خواهد از العبادی به بخاطر مواضعش از مسئله تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به نحوی انتقام بگیرد. العبادی در باره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته بود که نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه ایران او به حفظ منافع مردم و کشور عراق پایبند خواهد بود».

استان نفت خیز بصره طی هفته‌های گذشته شاهد تظاهرات مردمی در اعتراض به فقدان خدمات اساسی مانند تامین آب آشامیدنی، برق، کار، خدمات بهداشتی و همچنین تقاضا برای پایان دادن به فساد اداری و مالی در تاسیسات دولت عراق بود. در این تظاهرات که چند هفته طول کشید دست کم 16 نفر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم