آمریکا: رژیم اسد خود را برای حمله شیمیایی به ادلب آماده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیم جفری، نماینده آمریکا در امور سوریه با تاکید بر اینکه دلایل متعددی وجود دارد که نیروهای رژیم بشار اسد خود را برای حمله شیمایی به استان ادلب در شمال غرب این کشور آماده می‌کنند، هشدار داد هر گونه حمله به این منطقه تحت کنترل نیروهای مخالف اسد تشدید تنش است.

جفری که در ماه گذشته به عنوان مشاور ویژه وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در امور سوریه تعیین شد تا بر روند انتقال سیاسی در این کشورنظارت کند، گفت: «من یقین کامل دارم که دلایل کاملا جدی برای اعلام اینگونه هشدارها در اختیار داریم.»

مشاور وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما هیچ‌گونه حمله‌ای را نمی‌پذیریم و آن را تشدید تنش می‌دانیم. شواهد زیادی وجود دارد که آماده‌سازی تسلیحات شیمایی در جریان است.»

او گفت که هرگونه حمله نیروهای روسیه و سوریه و به کارگیری تسلیحات شیمیایی موج جدیدی از مهاجران به جنوب شرق ترکیه و مناطق تحت سیطره ترکیه در سوریه به راه خواهند انداخت.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیروهایش و گروه‌های شبه‎‌نظامی هوادارش را به خطوط مقدم منطقه شمال غرب کشور گسیل کرده و جنگنده‌های روس نیز مواضع نیروهای مسلح مخالف اسد را بمباران کردند.

سرنوشت استان ادلب و مردم حاضر در آن به نشست روز جمعه 7 سپتامبر ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در تهران بستگی دارد. این سه کشور، توافق آستانه میان دولت دمشق و نیروهای مخالف را ضمانت کرده‌اند.

در سال‌های اخیر اسد توانست با حمایت جنگنده‌های روس، گروه‎‌های مخالف را از نقاط مختلف کشور به ادلب رانده یا منتقل کند.
جیم جفری در ادامه گفت: «فکر می‌کنم هنوز فصل آخر [داستان] ادلب هنوز نوشته نشده است. ترک‌ها می‌کوشند راه‌حلی بیابند. آنها مقاومت زیادی برای جلوگیری از حمله، از خود نشان دادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید