ائتلاف عربی: حوثی‌ها در مشارکت در گفت‌وگوهای ژنو جدی نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن پنجشنبه 6 سپتامبر گفت که شبه‌نظامیان حوثی در مشارکت در گفت‌وگوهای ژنو جدی نیستند.

المالکی در مصاحبه تلویزیونی با العربیه گفت: «ائتلاف از تلاش‌های سیاسی در یمن حمایت می‌کند». او افزود: «به فراهم کردن تمام تسهیلات برای به نتیجه رسیدن تلاش‌های سیاسی در یمن پایبندیم».

در همین حال دولت یمن به هیئت حوثی‌ها برای حرکت به سمت ژنو، 24 ساعت مهلت تعیین کرد.

شامگاه آغاز گفت‌وگوهای یمنتی در ژنو، نمایندگان هیئت حوثی‌ها گفتند که تا اعلام تعهد به سه‌شرط، در گفت‌وگوها حاضر نخواهند شد. آن‌ها سازمان ملل را به شکست در وفای به عهد متهم کردند.

ائتلاف پشتیبانی از دولت قانونی یمن اعلام کرد که برای پرواز هواپیمای هیئت شبه‌نظامیان حوثی به سمت ژنو به منظور مشارکت در گفت‌وگوها با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، مجوز صادر کرده اما اين حوثی‌ها بودند که لجاجت کردند.

پیش از این منابع یمنی گفته بودند که هیئت عمومی پروازهای مسافربری، مجوز پرواز هواپیمای حامل هیئت شبه‌نظامیان از فرودگاه صنعا را صادر کرده است؛ اعلامی که ادعای حوثی‌ها مبنی بر تاخیرشان در سفر به ژنو به منظور حضور گفت‌وگوها، نرسیدن هواپیمای‌شان است را رد می‌کند.

در همین حال منابع یمنی می‌گویند که هیئت حوثی‌ها، بهانه‌هایی واهی برای ایجاد اختلال و به شکست کشاندن گفت‌وگوهای ژنو ارائه می‌دهد.

بنا بر اعلام دفتر نماینده سازمان ملل متحد، قرار است گفت‌وگوهای یمنی روز جمعه 7 سپتامبر در ژنو آغاز شود.

پیش از این یک منبع در دفتر مارتن گریفیتس گفته بود، گفت‌وگوهایی که قرار است میان طرف‌های رقیب یمنی به مدت سه روز در ژنو برگزار شود، سه محور را مورد بحث قرار خواهد داد.

به گفته این منبع، این سه محور عبارتند از اسرا و بازداشت شدگان، گشودن گذرگاه‌های انسانی و بازگشایی فرودگاه صنعا.

این منبع افزود که طرف‌های یمنی تنها در جلسه افتتاحیه، رود رو خواهند نشست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید