«کلیددار کاخ سفید»: ترامپ به دنبال ترور بشار اسد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باب وودوارد افشاگر رسوایی واترگیت در آغاز ده هفتاد در آمریکا اعلام کرده است که دونالد ترامپ در سال 2017 میلادی درپی حمله شیمیایی به ادلب خواستار ترور بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شده بود.

باب وودوارد، یکی از دو خبرنگار واشنگتن پست معروف به «کلیددار کاخ سفید» در کتاب جدید خود که به زودی منتشر خواهد شد با عنوان «وحشت: ترامپ در کاخ سفید»، نوشت: «ترامپ در آستانه حمله شیمیایی به خان شیخون در استان ادلب که ‌ده‌ها کشته بر جای نهاد، طی تماسی با جمس متیس، وزیر دفاع آمریکا با و گفت: «بگذار او را بکشیم، بگذار بسیاری از آنها را بکشیم» که در اینجا به بشار اسد و نیروهای ارتش سوریه است که در حمله شیمایی دست داشتند.

به گفته وودوارد، متیس در پاسخ به رئیس‌جمهوری گفته بود، در حال این مسئله را به اجرا خواهد گذاشت، اما او پس از پایان مکالمه تلفنی با ترامپ به یکی از دستیاران ارشدش گفته بود: «دست به چنین کاری نخواهیم زد، باید خیلی حساب‌شده‌تر و محتاط‌تر عمل کنیم».

سپس تیم امنیتی ملی آمریکا، سناریوهای از پیش طراحی شده را برای حمله‌ای که بعدها به دستور ترامپ صادر شد، در نظر گرفتند.

در این کتاب که به زودی منتشر می‌شود، آمده است که ماتیس درپی یک حادثه جداگانه به زیردستان خود گفت که ترامپ همچون یک «دانش آموز کلاس پنجم یا ششم» برخورد کرد.

روزنامه آمریکایی، واشنگتن پست، سه‌شنبه گزیده‌هایی از این کتاب 448 صفحه‌ای را منتشر کرد، کتاب «وحشت: ترامپ در کاخ سفید»، روایتگر جزییاتی از درون کاخ سفید است و «هرج و مرج» درون دولت آمریکا را بازگو می‌کند، هرج و مرجی که ممکن است تا تحولات سریع اداری و جنگ اعصاب هم پیش رود، گفته می‌شود که ارتش آمریکا در پاسخ به حمله شیمیایی بشار اسد به خان شیخون صبحگاه روز هفتم آوریل، پایگاه هوایی سوریه را مورد هجوم موشکی قرار داده است.

تیم امنیت ملی آمریکا در نهایت تصمیم گرفت با ده‌ها موشک «تام‌هاوک»، پایگاه هوایی «الشعیرات» در سوریه را هدف حمله قرار دهد. به گفته یک مقام آمریکایی این پایگاه هوایی با برنامه سلاح‌های شیمیایی سوریه و با حادثه خان شیخون مستقیما در ارتباط بود.

باب وودوارد 75 ساله یکی از خبرنگاران کهنه‌کار آمریکایی، به ویژه در روزنامه‌نگاری تحقیقاتی به شمار می‌رود.

این خبرنگار دو بار جایزه پولیتزر را در سال‌های 1973 و 2002 و نیز جایزه جيرارد فورد را به خود اختصاص داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید