منابعی در ژنو: حوثی‌ها شرط‌های جدیدی برای مذاکرات وضع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابعی در ژنو چهارشنبه 5 سپتامبر، با بیان این‌که شبه‌نظامیان حوثی، شرط‌های جدیدی وضع کردند که می‌تواند در مسیر مذاکرات ژنو مانع ایجاد کند، گفت که احتمالا هیئت حوثی‌ها دیرتر از موعد مقرر به مذاکرات برسد.

این منبع گفت که حوثی‌ها »شرط انتقال زخمی‌هایشان به عمان برای معالجه» را مطرح کردند.

منابع نزدیک به رهبران حوثی اعلام کردند که هیئت حوثی‌ها امروز (چهارشنبه) به ژنو نخواهد رفت. این در حالی است که هیئت نمایندگی دولت یمن، امروز وارد ژنو شد.

قرار است مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل متحد، با سفرای 18 کشور مشرف بر روند سیاسی در یمن، دیدار کند. او پس از آن کنفرانس خبری برگزار خواهد کرد و طی آن، درباره برنامه گفت‌وگوهای غیر مستقیم میان طرف‌های یمنی که 5 روز به طور خواهد انجامید، سخن خواهد گفت.

پیش از این یک منبع در دفتر مارتن گریفیتس گفته بود، گفت‌ئگوهایی که قرار است پنجشنبه 6 سپتامبر میان طرف‌های رقیب یمنی به مدت سه روز در ژنو برگزار شود، سه محور را مورد بحث قرار خواهد داد.

به گفته این منبع، این سه محور عبارتند از اسرا و بازداشت شدگان، گشودن گذرگاه‌های انسانی و بازگشایی فرودگاه صنعا.

این منبع افزود که طرف‌های یمنی تنها در جلسه افتتاحیه، رود رو خواهند نشست.

پیشتر معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن سه‌شنبه 4 سپتامبر اعلام کرده بود که عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری این کشور از هیئت مذاکره کننده دولت قانونی خواست مساله تحویل پیکر علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری پیشین یمن و آزادی فرزندانش، رهبران حزب کنگره ملی، همه شخصیت‌ها، روزنامه‌نگاران و فعالان را در راس اولیت‌های خود در مذاکرات ژنو قرار دهند.

الاریانی در سلسله توئیت‌هایی نوشت که دستورات صادره از سوی عبد ربه منصور هادی مهم است و باید پیام آن را همه فعالان در حزب کنگره ملی و خارج آن که بر ضرورت فعالیت صادقانه و سازنده به منظور ورق زدن صفحه گذشته و حرکت به سمت آینده برای باز پس گیری کشور و پایان رنج‌های مردم تاکید دارد، دریافت کنند.

پرونده اسرا از جمله برجسته‌ترن محورهایی است که پیشتر در همه مذاکرات مطرح شده بود. محمود صبیحی وزیر دفاع و ناصرمنصور هادی برادر رئیس‌جمهوری یمن به علاوه رهبرانی از همه احزاب، در راس کسانی بودند که درباره آزادی‌شان گفت‌وگو شد.

علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری پیشین یمن، با پرداختن به این محور به طور قاطع مخالفت می‌کرد. اما اکنون دولت عبد ربه منصور هادی، این پرونده را به عنوان اولویت خود مطرح کرده که در راس آن، آزادی پیکر علی عبداللخ صالح از دست شبه‌نظامیان قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم