العبادی فرمان تحقیقات فوری درباره خشونت‌های بصره را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه 4 سپتامبر اعلام کرد که فرمان تحقیقات فوری درباره جزئیات اعمال خشونت‌آمیز و تظاهرات بصره به منظور افشای کسانی که تلاش می‌کنند میان شهروندان و نیروهای امنیتی، دشمنی به وجود آورند را صادر کرده است.

به گزارش تلویزیون رسمی عراق، العبادی گفت که طرحی برای ایجاد فتنه به منظور شعله‌ور کردن آتش درگیری میان نیروهای امنیتی و شهروندان وجود دارد. او افزود که هدف از این طرح، آسیب زدن به سازمان‌های کشور و دستگاه‌های امنیتی است. او تاکید کرد که فرمان منع شلیک گلوله جنگی به سمت تظاهرکنندگان را صادر کرده است.

در همین راستا، سعد معن سخنگوی وزارت کشور عراق تاکید کرد که اوضاع امنیتی در بصره، تحت کنترل است. او افزود که بخشی از ساختمان استانداری، دچار حریق شده است.

پیش از آن وزارت کشور عراق کرد که در پی بحرانی شدن اوضاع امنیتی در استان بصره، حمله شماری از تظاهرکنندگان به ساختمان استانداری و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان و نیروهای امنیتی، در استان وضعیت منع آمد و شد اعلام کرد.

از سویی مقتدی صدر رهبر جریان صدر در پیامی شدیداللحن به نیروهای امنیتی، گفت که برخی از نفوذی‌ها در میان نیروهای امنیتی، به تظاهرکنندگان بی‌سلاح تعرض می‌کنند.

مهدی التمیمی رئیس شورای حقوق بشر استان بصره عراق شامگاه سه‌شنبه اعلام کرده بود که 6 تن از معترضان در این شهر کشته شدند.

مهدی التمیمی گفت: «6 تن از معترضان کشته و بیش از 20 نفر مجروح شدند... نیروهای امنیتی به سوی مردم آتش گشودند».

پیش از آن منابع پزشکی از کشته شدن 3 تن از معترضان خبر داده بودند که دو تن از آنها روز سه‌شنبه و یک تن شامگاه دوشنبه جان باخته بودند.

شامگاه سه‌شنه هزاران نفر از مردم در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده و برخی از آنها اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به سمت ساختمان کردند. نیروهای پلیس نیز اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و پس از آن گلوله جنگی به سمت مردم کردند.

در ویدئویی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده، دو جوان در اتاق کالبدشکافی دیده می‌شوند که به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

تظاهرات بصره در اعتراض به وضعیت بد خدماتی در این شهر و آلودگی آب آشامیدنی که به مسمومیت هزاران تن منجر شد، برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید