صعده.. کشته شدن شماری از کارشناسان ایرانی و نیروهای حزب‌الله لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع نظامی سه‌شنبه 4 سپتامبر، از کشته شدن شماری از فرماندهان حوثی به همراه کارشناسانی نظامی از ایران و حزب‌الله لبنان در نبردهای دو روز گذشته با ارتش ملی در جبهه مران واقع در جنوب غرب استان صعده خاستگاه حوثی‌ها خبر داد.

مران که زادگاه عبدالملک الحوثی رهبر حوثی‌ها و خاستگاه او است، از حدود یک هفته پیش، شاهد عملیات ارتش ملی یمن است که «قطع سر افعی» نام گرفته است.

از سویی منابع آگاه گفتند که عبد الملک الحوثی رهبر شورشیان، به صورت فوری شماری از فرماندهانش عالی‌رتبه شبه‌نظامیانش را به مران خواند، تا هماهنگی لازم را به منظور دفاع از منطقه، به عمل آورد.

در روزهای گذشته ده‌ها تن از شبه‌نظامیان در جبهه مران کشته شدند. یک فرمانده نظامی گفت که شبه‌نظامیان حوثی در حمله ارتش ملی یمن به استحکامات و مواضع‌شان، متحمل تلفات بزرگ جانی و تسلیحاتی شدند. او افزود که نیروهای ارتش متعهد به پیروزی نظامی در مران در آینده نزدیک شدند.
منطقه مران که در آن عبدالملک الحوثی رهبر شبه‌نظامیان سنگر گرفته، واقع در شمال غرب استان صعده است.

این منطقه از بیش از یک هفته پیش، شاهد درگیری‌های شدید است. ارتش ملی تلاش می‌کند با کنترل این منطقه، به رهبر حوثی‌ها برسد.

این منطقه واقع در بخش حیدان، از چند جهت دارای اهمیت است:

• خاستگاه عبدالملک الحوثی و مرکز عملیات او است

• در این منطقه حسین الحوثی بنیانگذار گروه حوثی در سال 2004 کشته شد

• با توجه به ناهمواری‌های کوهستانی، فرماندهان حوثی در آن پنهان شده‌اند

• غارهای سنگی بزرگ در طول رشته کوه‌ها وجود دارد

• در غارها موشک‌ها و اسلحه با نظارت نیروهایی از سپاه پاسداران ایران، نگهداری می‌شود

منابع نظامی یمنی گفته بودند که نیروهای ارتش ملی با پشتیبانی ائتلاف عربی، در عمق استان صعده نفوذ کرده و با محاصره شبه‌نظامیان در مران، خود را برای یورش به منطقه آماده می‌کنند.

منابع گفتند که توپخانه ارتش یمن، نیرو و تجهیزات کمکی که شبه‌نظامیان حوثی از بخش سفیان در استان عمران به سه راه مران ارسال کرده بودند را، هدف قرار داد. این حرکت حوثی‌ها، اقدامی نا فرجام برای بازپس‌گیری مناطق از دست رفته بود. اما بمباران، این تلاش را ناکام گذاشت و تلفات سنگینی به شبه‌نظامیان وارد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید