بریتانیا: هرگونه به‌کارگیری سلاح شیمیایی در ادلب سوریه بی‌جواب نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الیستر برت، وزیر مشاور بريتانيا در امور خاورميانه، تاکید کرد که هرگونه استفاده‌ای از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه در حمله‌ای که برای ادلب تدارک می‌بیند، بی‌پاسخ نخواهد ماند.

وی در پاریس طی گفت‌وگو با تلویزیون العربیه گفت: «بریتانیا، مانند شرکای خود، بسیار روشن اعلام کرده که هرگونه استفاده‌ای از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه عواقبی خواهد داشت.»

وی همچنین تأکید کرد که باید وضعیت در ادلب به‌طور مسالمت‌آمیز به پایان برسد، و افزود که «روند بازسازی و مصالحه باید بر اساس یک راه حل عادلانه سیاسی بنا نهاده شود، این تنها نتیجه ملموس برای مردم سوریه خواهد بود.»

این در حالی است که رژیم سوریه همچنان به آماده‌سازی برای حمله به ادلب ادامه می‌دهد. در این استان حدود 3 میلیون غیرنظامی و افراد مسلح حضور دارند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به طور ناگهانی از دمشق دیدار کرد و از "ضرورت پاکسازی ادلب از وجود تروریست‌ها" گفت.

از سوی دیگر، آلمان و فرانسه نسبت به پیامدهای عملیات نظامی احتمالی رژیم سوریه در استان ادلب ابراز نگرانی کرده و آن را "فاجعه‌آمیز" پیش‌بنی کردند.

هیکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، گفت که می‌خواهد «مانع از وقوع یک فاجعه انسانی در ادلب شود»، او تاکید کرد که در جریان سفرش به ترکیه در روزهای 5 و 6 سپتامبر، این موضوع را مورد بحث قرار خواهد داد.

در همین حال، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای نسبت به «عملیات گسترده تهاجمی رژیم سوریه و متحدان‌اش در منطقه کاهش تنش در ادلب» ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است که چنین عملیاتی منجر به «پیامدهایی فاجعه‌بار»، از جمله «یک فاجعه بشری و نیز فاجعه بزرگ آوارگان» خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید