عراق..دو جریان رقیب تشکیل «فراکسیون بزرگتر» در پارلمان را اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پیش از برگزاری نخستین جلسه پارلمان عراق، خبرهای ضد و نقیضی درباره این‌که کدام ائتلاف‌ها موفق به تشکیل فراکسیون بزرگتر شدند، منتشر شد.

قرار است امروز دوشنبه 3 سپتامبر، جلسه افتتاحیه دور جدید پارلمان عراق برگزار شود که در آن رئیس پارلمان و دو نایب رئیس، انتخاب خواهد شد.

اما شامگاه یکشنبه، اخبار ضد و نقیضی درباره فراکسیون بزرگتر منتشر شد؛ فراکسیونی که مامور تشکیل دولت جدید خواهد بود.

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و در مقابل، ائتلاف الفتح متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی (حشد الشعبی) هر کدام به طور جداگانه اعلام کردند که موفق به تشکیل فراکسیون بزرگتر شدند.

خبرگزاری رسمی عراق اعلام کرد که ائتلاف سائرون، با ائتلاف الحکمه به رهبری عمار حکیم، النصر به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی عراق، الوطنیه به رهبری ایاد علاوی، القرار، جبهه ترکمن‌ها، بیرق‌های خیر، ائتلاف مسیحی-صابئی و شماری دیگر از جریان‌ها، موفق با تشکیل فراکسیون بزرگتر با 177 نماینده شدند.

شايان ذکر است که پارلمان عراق 239 نماینده دارد.

برپایه سندی که خبرگزاری رسمی عراق منتشر کرد، این ائتلاف سیاسی با 177 عضو مجلس نمایندگان از 16 فهرست انتخاباتی تشکیل شده و بدین ترتیب فراکسیون بزرگتر پارلمان لقب گرفته است.

در مقابل قیس الخزعلی رهبر گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» پشتیبانی شده از سوی ایران گفت که مساله هنوز به پایان نرسیده است.

الخزعلی در توئیتی نوشت: «عجله نکنید، خوشحال نباشید، کسی که آخر بخندد، زیاد خواهد خندید. منتظر فرونشستن گرد و غبار و پایان پارازیت‌ها باشید و در نهایت حق به حق‌دار خواهد رسید».

لحظاتی پس از این توئیت، ائتلاف الفتح به همراه ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق، تشکیل فراکسیون بزرگتر را اعلام کردند.

در این میان هنوز مشخص نیست کدام ائتلاف توانسته فراکسیون بزرگتر را تشکیل دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید