العبادی: منافع مردم‌مان را برای راضی کردن ایران به خطر نمی‌اندازیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، شامگاه یکشنبه 2 سپتامبر، ضمن اعلام مخالفت با دخالت‌های خارجی در امور عراق گفت که «منافع مردم‌مان را برای راضی کردن ایران یا غیر ایران به خطر نمی‌اندازیم».

به گزارش رسانه‌های عراقی، العبادی، عدم پایبندی خود را به پست نخست‌وزیری برای دوره دوم، اعلام و تاکید کرد که او تنها نامزد ائتلاف النصر برای پست نخست‌وزیری است.

او همچنین مخالفت خود را با برخی اظهار نظرها درباره جنگ داخلی در عراق بیان کرد وگفت: «با دخالت‌های خارجی در امور داخلی عراق مخالفم».

العبادی از فراکسیون‎‌های سیاسی خواست منافع ملی را بر منافع شخصی، مقدم کنند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که قرار است دوشنبه 2 سپتامبر، نخستین جلسه دور جدید پارلمان عراق تشکیل شود. در این جلسه علاوه بر انتخاب رئیس و دو نایب رئیس پارلمان، سرنوشت فراکسیون بزرگتر که مامور تشکیل دولت جدید خواهد بود، مشخص می‌شود.


شامگاه یکشنبه ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و در مقابل، ائتلاف الفتح متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی (حشد الشعبی) هر کدام به طور جداگانه اعلام کردند که موفق به تشکیل فراکسیون بزرگتر شدند.

خبرگزاری رسمی عراق اعلام کرد که ائتلاف سائرون، با ائتلاف الحکمه به رهبری عمار حکیم، النصر به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی عراق، الوطنیه به رهبری ایاد علاوی، القرار، جبهه ترکمن‌ها، بیرق‌های خیر، ائتلاف مسیحی-صابئی و شماری دیگر از جریان‌ها، موفق با تشکیل فراکسیون بزرگتر با 177 نماینده شدند.

شايان ذکر است که پارلمان عراق 239 نماینده دارد.

ساعاتی بعد ائتلاف الفتح به همراه ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق، تشکیل فراکسیون بزرگتر را اعلام کردند.

در این میان هنوز مشخص نیست کدام ائتلاف توانسته فراکسیون بزرگتر را تشکیل دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید