اعلام موجودیت فراکسیون بزرگ‌تر پارلمان عراق با محوریت مقتدی صدر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فراکسیون «اصلاح و سازندگی» دوشنبه 3 سپتامبر با محوریت ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، به عنوان ائتلاف بزرگت‌تر در چهارمین دوره پارلمان عراق، اعلام موجودیت کرد.

برپایه قانون عراق، فراکسیونی که در نخستین جلسه پارلمان به عنوان ائتلاف بزرگتر اعلام موجودیت کند، مامور تشکیل دولت خواهد شد.

به گزارش رسانه‌ها، حیدر العبادی به عنوان ائتلاف النصر برگه‌های فراکسیون «اصلاح و سازندگی» را که به امضای 184 نماینده رسیده بود، تقدیم رئیس سنی پارلمان کرد.

در این فراکسیون، 10 ائتلاف از جمله سائرون به رهبری مقتدی صدر، النصر به رهبری حیدر العبادی، الحکمه به رهبری عمار حکیم، الوطنیه به رهبری ایاد علاوی و المحور به رهبری اسامه النجیفی حضور دارند.

جاسم الحلفی عضو ائتلاف سائرون گفت که جلسه پارلمان به مدت 72 ساعت برای توافق بر سر نام سه رئیس (رئیس جمهوری، رئیس پارلمان و نخست‌وزیر) به حال تعلیق درخواهد امد.

در جلسه دوشنبه پارلمان، تمام نمایندگان راه‌یافته به پارلمان در انتخابات 12 مه، برای ادای سوگند قانونی، حضور یافتند.

ساعاتی پیش از برگزاری نخستین جلسه پارلمان عراق، خبرهای ضد و نقیضی درباره این‌که کدام ائتلاف‌ها موفق به تشکیل فراکسیون بزرگتر شدند، منتشر شده بود.

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و در مقابل، ائتلاف الفتح متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی (حشد الشعبی) هر کدام به طور جداگانه اعلام کرده بودند که موفق به تشکیل فراکسیون بزرگتر شده‌اند.

خبرگزاری رسمی عراق اعلام کرد که ائتلاف سائرون، با ائتلاف الحکمه، النصر، الوطنیه، القرار، جبهه ترکمن‌ها، بیرق‌های خیر، ائتلاف مسیحی-صابئی و شماری دیگر از جریان‌ها، موفق با تشکیل فراکسیون بزرگتر با 177 نماینده شدند.

شايان ذکر است که پارلمان عراق 239 نماینده دارد.

در مقابل قیس الخزعلی رهبر گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» پشتیبانی شده از سوی ایران گفت که مساله هنوز به پایان نرسیده است.

الخزعلی در توئیتی نوشت: «عجله نکنید، خوشحال نباشید، کسی که آخر بخندد، زیاد خواهد خندید. منتظر فرونشستن گرد و غبار و پایان پارازیت‌ها باشید و در نهایت حق به حق‌دار خواهد رسید».

لحظاتی پس از این توئیت، ائتلاف الفتح به همراه ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق، تشکیل فراکسیون بزرگتر را اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید