اسرائیل: تاسیسات نظامی ایران در عراق را هدف قرار خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه 3 سپتامبر 2018 گفت، کشورش ممکن است به تاسیسات نظامی متعلق به ایران در عراق حمله کند همان طوری که پایگاه‎ها، تاسیسات و مخازن اسلحه ایران در سوریه را هدف حملات هوائی قرار دادیم.

وزیر دفاع اسرائیل در یک کنفرانس خبری در بیت المقدس گفت: «مطمئنا ما همه رویدادها و حوادثی که در سوریه اتفاق می‌افتد را از نزدیک تحت نظر داریم اما برای مقابله با تهدید‌های ایران اهداف و حملات نظامی خودمان را تنها به خاک سوریه محدود نمی کنیم بلکه هر کجا لازم باشد ایران را هدف قرار خواهیم داد».

در پاسخ به این سوال که با توجه به گزارش خبرگزاری رویترز مبنی بر اینکه ایران قطعات آماده برای ساخت موشک‌های بالستیک را به گروه‌های شیعه وابسته به خود در عراق انتقال داده، آیا حملات شما علیه اهداف نظامی ایران شامل خاک عراق نیز خواهد شد؟، لیبرمن در پاسخ گفت:«من خیلی صریح می‌گویم که ما با هر گونه تهدید ایران در هر کجا که باشد برخورد خواهیم کرد مهم نیست مصدر تهدید کجا باشد اسرائیل آزادی عمل کامل دارد تا با هرگونه تهدید در هرکجا که باشد برخوردی قاطع داشته باشیم».

اظهارات وزیر دفاع اسرائیل پس از آن بیان شده که خبرگزاری رویترز روز جمعه، 31 اوت 2018، به نقل از سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی، گزارش داد که طی چند ماه گذشته، ایران تعدادی موشک بالستیک کوتاه-برد به عراق منتقل کرده و در اختیار گروه‌های شبه نظامی وابسته به خود در آن کشور قرار داده است.

به گفته رویترز، پنج تن از منابع مورد استفاده در تهیه این گزارش گفته‌اند ایران به این گروه‌ها برای ساختن این نوع موشک‌ها کمک می‌کند.

براساس گزارش رویترز موشک‌های منتقل شده به عراق از نوع زلزال، فتح-110 و ذوالفقار است که برد آنها بین 200 تا 700 کیلومتر است.

به گزارش رویترز نیروی قدس - واحد برون مرزی سپاه پاسداران - دارای پایگاه‌هایی در جنوب عراق است و سه منبع مورد استناد این خبرگزاری گفته‌اند که قاسم سلیمانی، فرمانده این نیرو،بر انتقال موشک‌ها نظارت دارد.
پیش از این هم کشورهای غربی حکومت ایران را متهم کرده بودند که موشک و فناوری ساخت خود را در اختیار حزب‌الله لبنان، حوثی‌ها و رژیم اسد قرار داده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به عراق را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران قاسمی در اظهاراتی «ادعای» ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به عراق را به شدت تکذیب کرده و آن را «کذب، واهی و مضحک» خواند خواند».

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق خبر اعطای موشک توسط ایران به حشدالشعبی را فاقد مدرک برای اثبات و چنین اقدامی را خلاف قانون اساسی کشورش دانست.

احمد محجوب سخنگوی وزارت امور خارجه عراق درباره خبر انتقال موشک‌های ایرانی به حشدالشعبی طی بیانیه‌ای اظهار داشت: «این موضوع خلاف قانون اساسی است. هرچند خبر مذکور را فاقد مدرک برای اثبات می‌دانیم».

وی افزود:«همانطور که در ماده 7 قانون اساسی آمده هیچ کدام از نهادهای دولتی حق ندارند اجازه دهند یک پایگاه نظامی در خاک عراق به شکلی مورد استفاده قرار گیرد که امنیت کشور دیگری را به خطر اندازد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید