تیراندازی ارتش عراق به معترضان در بصره عشایر را به حمل سلاح وادار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال گسترش ناآرامی‌ها در شهر بصره واقع در جنوب عراق و تیراندازی ارتش به سوی معترضان، این تظاهرات به رویارویی مسلحانه عشایر و نیروهای امنیتی این کشور منجر شد.

به گفته گزارشگر العربیه در بغداد رویارویی مسلحانه زمانی رخ داد که برخی افراد امنیتی عراق به سوی تظاهر کنندگان تیر اندازی کردند.

منابع محلی در شهر بصره گزارش دادند که نیروهای ارتش و «سوات» نیروهای واکنش سریع برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان از اسلحه گرم استفاده کرده و به سوی معترضان تیر اندازی کردند.

طبق این گزارش نیروهای امنیتی همچنین با استفاده از پرتاب گاز اشک آور به طور مستقیم به سوی معترضین باعث زخمی شدن تعدادی از آنها شدند.

یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود به العربیه گفت، بزرگان عشایر استان بصره با ارسال نامه‌ای به استاندار بصره به او هشدار دادند، چنانچه نیروهای امنیتی از اسلحه برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان استفاده کنند عشایر اسلحه به دست گرفته و با آنها روبرو خواهند شد.

طبق این گزارش از میان مناطق مختلف شهر بصره مناطق "کرمه علی" و "الحیانه" واقع در پنج مایلی شمال استان بدترین وضعیت از حیث رویارویی با نیروهای امنیتی را داشته‌اند. مردم این مناطق با به دست گرفتن اسلحه نیروهای امنیتی و ارتش را مجبور به خروج از این مناطق کردند.

طبق منابع عربیه از بصر فرمانده عملیات امنیتی بصره به همه نداهای عشایر پلسخ منفی داد به همین دلیل احتمال وخیم شدن اوضاع در این استان در روزهای آینده بسیار زیاد است.

فرمانده عملیات بصره با ارسال پیامی به بغداد خواستار ارسال تعداد بیشتری نیرو برای پراکنده کردن تظاهرات در بصره شد.

منابع معترضان در بصره می‌گویند نیروهای سوات برخی از مجروحین در بصره را بازداشت کردند.

استان بصره از 4 روز پیش شاهد تظاهرات اعتراضی به بیکاری، گرانی و کمبود خدمات اولیه شهری از جمله برق و آب شیرین و فرصت های شغلی بود.

مردم بصره هم چنین از ماههای آخر سال گذشته تاکنون ست علیه فساد گسترده در کشورشان اعتراض می‌کنند.

تظاهرکنندگان با بستن خیابانها و سوزاندن لاستیک خودرو و برپا کردن و نصب چادرهایی در وسط خیابانها به اعتراضات خود ادامه دادند.

هفته گذشته بیش 20 هزار نفر از اهالی بصره بر اثر آب آلوده دچار مسمومیت شدند. بیمارستان‌های این شهر نیز با کمبود امکانات و دارو روبر هستند.

روز گذشته صدها تن از معترضان بصره راه‌های اصلی این شهر ازجمله شاهراه بصره - بغداد و جاده منتهی به مرز ایران را مسدود کرده‌اند. بصره مهمترین شهر بندری عراق است و بیشتر صادرات نفت این کشور از این شهر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید