ائتلاف عربی متعهد به بازخواست کسانی شد که در عملیات اتوبوس صعده اشتباه کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرماندهی ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، متعهد شده تا کسانی را که در ماه گذشته در اجرای عملیات حمله هوایی ضحیان در استان صعده مرتکب اشتباه شدند، بازخواست کند.

فرماندهی ائتلاف بر پایبندی خود به قانون بین‌المللی ضمن پذیرش گزارش کمیته ارزیابی حوادث در یمن تاکیده کرده است، این گزارش وجود خطا در اجرای حمله هوایی به یک اتوبوس حامل فرماندهان حوثی را تأیید کرده است.

فرماندهی نیروهای ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن، نتایج گزارش کمیته ارزیابی حوادث یمن در مورد هدف قرار دادن یک اتوبوس در شهر ضحیان در صعده در ماه اوت گذشته را پذیرفته است.

کمیته ارزیابی اشتباهات متعددی را در رابطه با محل و زمان اجرای حمله ضحیان ثبت و تأیید کرده است از جمله این که در آماده‌سازی جنگنده برای عملیات، تاخیر صورت گرفته و در نتیجه در انجام حملات نیز تاخیر صورت گرفته است، لذا عملیات هنگامی اجرایی شد که اتوبوس حامل فرماندهان حوثی به یک منطقه غیرنظامی وارد و این امر باعث تلفات جانبی شد.

کمیته ارزیابی همچنین تأیید کرد که هدف مورد نظر در حمله ضحیان، تهدیدی فوری تشکیل نمی‌داد، نیروهای ائتلاف خواسته می‌شود تا دست به بررسی، بازخواست و کمک در این زمینه بزند.

ائتلاف مدافع مشروعیت در یمن اعلام کرد که نسبت به آنچه که سخنگوی تیم مشترک ارزیابی حوادث در روز شنبه در مورد ادعاهای مطرح شده درباره عملیات ائتلاف حمایت از مشروعیت در 9 اوت 2018 در استان صعده اعلام شده و یافته‌های تیم مشترک درباره وجود اشتباهات در رعایت قوانین درگیری و آنچه در این رابطه ذکر شد، واقف است.

ائتلاف در بیانیه‌ای اضافه کرد: بر این اساس، فرماندهی نیروهای مشترک، نسبت به اشتباهات یاد شده ابراز تاسف کرده، ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان و اعلام همدردی با آنان، برای زخمی‌ها آرزوی بهبودی سریع می‌کند.

فرماندهی ائتلاف اعلام کرد که ضمن پذیرش نتایج و یافته‌های تیم مشترک ارزیابی حوادث، به محض دریافت رسمی این نتایج، تمام مراحل قانونی برای بازخواست کسانی که ثابت شود مرتکب اشتباه شده‌اند را مطابق با قوانین و مقررات در چنین مواردی دنبال خواهد کرد.

همچنین با بازخوانی اصول و مقرارات درگیری و تحولات آن به منظور جلوگیری از تکرار چنین حوادثی را بر اساس درس‌هایی که از این فرایندها آموخته، ادامه خواهد داد.

از کمیته مشترک خواسته می‌شود، اعطای کمک داوطلبانه به زیان‌دیدگان را در مد نظر گرفته و به این منظور از طریق تماس با دولت قانونی یمن برای تعیین هویت و اسامی افراد زیان‌دیده اقدام شود تا بتوان با توجه به مقررات ذیربط با توافق ائتلاف به آنان کمک کرد.

فرماندهی ائتلاف تأکید کرد که همچنان به پایبندی به قوانین بین‌المللی بشردوستانه، اصول عرفی آن و کنوانسیون‌های مربوطه، با تطبیق اصول درگیری در مطابقت با بالاترین معیارها و استانداردهای بین‌المللی ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حفاظت از جان غیرنظامیان و دارایی‌های‌شان، همچنان ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید