.
.
.

امارات: اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران متناقض است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی روز شنبه اول سپتامبر 2018 گفت که سخنان بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران متناقض است و در حالی که جهان از ماهیت برنامه موشکی ایران باخبر است، قاسمی آن را « برنامه دفاعی، بومی و مشروع» می‌خواند.

انور قرقاش گفت که پاسخ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به وزیر امور خارجه فرانسه تناقض‌گویی است و او برنامه دفاع موشکی کشورش را در حالی « برنامه دفاعی، بومی و مشروع» می‌خواند که جهان به وضوح می‌ داند موشک‌های ایران هجومی و قابل ارسال و قاچاق بوده و به کارگیری این موشک‌ها توسط گروه‌های شبه‌نظامی در کشورهای عربی دلیل ویرانی و خرابی است.

قرقاش در صفحه توئیترش نوشت: «سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به وزیر امور خارجه فرانسه، پیام‌های متناقض ارسال می‌کند. او آماده است مذاکراه کند ولی برنامه موشکی را مستثنی می‌کند. روشن است که ضمانت‌های اتمی، برنامه موشکی و دخالت‌های ایران در منطقه، اصل مشکل منطقه است.»

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی افزود: «سخنگوی ایرانی برنامه موشکی کشورش را « برنامه دفاعی، بومی و مشروع» توصیف می‌کند و جهان به روشنی می‌داند موشک‌های ایران هجومی و قابل ارسال و قاچاق بوده و به کارگیری این موشک‌ها توسط گروه‌های شبه‌نظامی در کشورهای عربی دلیل ویرانی و خرابی است.»

قرقاش در ادامه نوشت: «خلاصه اینکه بحران فعلی ایران با اتلاف وقت، تهدید و فشار از طرق نمایندگانش حل نمی‌شود، بلکه از طریق بازنگری کامل نگرانی‌های جامعه جهانی و منطقه پرونده‌های سه‌گانه (برنامه اتمی، برنامه موشکی و دخالت‌های ایران در منطقه) است. این راه حل منطقه‌ای بحران داخلی ایران است.»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه 30 آگوست 2018 گفت: « در خصوص برنامه موشکی کشور هم مجددا تاکید می کنیم این برنامه دفاعی، بومی و مشروع است و برای حفظ و حراست از کیان کشور و مردم ایران حیاتی است و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.»