.
.
.

برکناری فرمانده «الحشد الشعبی» توسط حیدر العبادی و واکنش ائتلاف «الفتح»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه 30 اوت، فالح الفیاض را از دو پست فرماندهی نیروهای «الحشد الشعبی» و ریاست دستگاه اطلاعات ملی و مشاور امنیت ملی عراق برکنار کرد.

برکناری فالح الفیاض به دلیل شرکت در فعالیت‌های سیاسی است که از نظر قانونی با سمت امنیتی او مغایرت دارد.

به گزارش تلویزیون العربیه، دفتر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که فالح الفیاض به دلیل ورود به فعالیت‌های سیاسی و حزبی و همچنین تمایل به انجام مسائل سیاسی که از نظر قانونی با پست‌های امنیتی و اطلاعاتی مغایر است، از کلیه مقام های دولتی خود برکنار می‌شود.

در این بیانیه همچنین آمده است: «با استناد به مفاد قانون اساسی عراق، اختیارات خود و بر اساس مقررات و دستورالعمل‌های موجود در این رابطه و همچنین دستورات قبلی خود در مورد منع استفاده از پست‌های امنیتی حساس برای فعالیت‌های حزبی، تصمیم به برکناری فالح الفیاض از تمامی مناصبش گرفتیم».

واکنش ائتلاف «الفتح» در برابر برکناری فالح الفیاض

ائتلاف «الفتح» که ریاست آن را هادی العامری بر عهده دارد، ئر واکنش به تین برکناری اعلام کرد، «تصمیم العبادی برای برکناری فالح الفیاض از ریاست الحشد الشعبی و دستگاه امنیت ملی مشاور امنیت ملی عراق، اقدامی خطرناک برای کشاندن الحشد و دستگاه‌های امنیتی به کشمکش‌های سیاسی و تصفیه حساب‌های شخصی است.»

در بیانیه الفتح همچنین آمده است: «اینکه رئیس ائتلاف النصر درباره برکناری مسئول امنیتی بلندپایه به دلیل مخالفت با نخست‌وزیری مجدد العبادی تصمیم‌گیری کند، غیر قابل قبول است.»

الفتح اعلام کرد که «این تصمیمات شخصی و غیر قانونی، اوضاع امنیتی کشور را با مشکل مواجه می‌کند و به امنیت کشور ضربه می‌زند و جبهه داخلی را به روی تروریسم باز می‌کند.»

دفتر نخست‌وزیری عراق دیشب اعلام کرد که «فالح الفیاض با توجه به تمایلش برای ورود به فعالیت سیاسی و حزبی که طبق قانون اساسی با ماموریت مسئولان امنیتی تعارض دارد، از سمت مشاور امنیت ملی و ریاست الحشد الشعبی و ریاست دستگاه امنیتی کنار گذاشته است.»

الفتح همچنین العبادی را متهم ساخت که با دستگاههای امنیتی عراق و دستگاههای امنیتی دیگر کشورها طبق منفعت شخصی خودش تعامل داشته و ابقای مسئولین در پست هایشان را به شرط موافقت آنها با تمدید دوره نخست وزیری خود مرتبط دانسته است.

پارلمان عراق دو سال پیش با تصوب قانونی موافقت کرد تا گروه‌ها و تشکیلات موسوم به الحشد الشعبی به «تشکیلاتی قانونمند» تبدیل شده زیر نظر و تحت فرمان مستقیم فرمانده کل نیروهای مسلح عراق درآید.

الحشد الشعبی از گروه‎های مسلح مورد حمایت ایران است که در سال 2014 تشکیل شده است. این تشکیلات شبه نظامی پس از آنکه گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام «داعش» توانست بخش‌های بزرگی از خاک عراق را به تصرف خود در آورد تشکیل شد.

در این میان عناصر و فرماندهان الحشد الشعبی به فرقه‎گرایی متهم شده‎اند تا جایی فراکسیون‌های سنی در پارلمان عراق جلسات پارلمان این کشور را که طی آن تشکیلات الحشد الشعبی به طور قانونمند درآمده‌اند را به همین دلیل تحریم کردند.

گروه‌های الحشد الشعبی در انتخابات پارلمانی اخیر عراق و در چارچوب ائتلافی با نام «الفتح» که هادی العامری، فرمانده سازمان شبه نظامی بدر مورد حمایت ایران آن را رهبری می‌کند شرکت کردند.

ائتلاف الفتح می‌کوشد تا فراکسیون بزرگ در پارلمان عراق را تشکیل دهد و اکثریت پارلمانی را از آن خود کرده بتواند دولت جدیدی در عراق تشکیل دهد.
ائتلاف فتح در این راستا با ائتلاف دیگری موسوم به «سائرون» که روحانی شیعه عراقی، مقتدی صدر آن را رهبری می‌کند در رقابت است. سائرون پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات پارلمانی عراق صدر نشین بوده است.

از طرفی ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی نیز در همین راستا و به منظور تشکیل فراکسیونی بزرگتر در پارلمان به ائتلاف سائرون و دیگر گروه‌ها پیوسته است.