.
.
.

معاون وزیر خارجه بریتانیا برای گفتگو درباره دخالت‌های ایران در منطقه به تهران می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا روز جمعه 31 آگوست 2018 به تهران می‌رود تا درباره نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در سوریه و یمن و همچنین آینده توافق هسته‌ای با مقامات ایرانی گفتگو کند. این اولیت دیدار پس از اعلام خروج آمریکا از برجام است.

سفر معاون وزیر امور خارجه بریتانیا به تهران، بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام پس از خروج آمریکا از این توافق است. دیدار برت از تهران دو روز به طول خواهند انجامید و او با عباس‌ عراقچی، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه ایران و تعدادی دیگر از وزراء، سیاستمتداران و نهادهای غیردولتی ایران دیدار خواهد کرد.

برت پیش از سفر به تهران گفت: «تا زمانی که ایران به تعهدهایش در چارچوب توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، ما هم پای‌بند خواهیم ماند، زیرا که با باور داریم این بهترین راه برای تضمین کردن آینده‌ای مملو از صلح و امنیت برای منطقه است.»

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین قرار است در سفر خود به تهران موضوع دوتابعیتی‌ها را نیز با طرف ایران به بحث و گفتگو بگذارد.

وزارت امور خارجه ایران روز جمعه دعوت فرانسه برای انجام گفتگوهای بیشتر درباره توافق هسته‌ای را رد کرد و گفت که شرکای پاریس زیاده روی می‌کنند. به نظر می‌رسد منظور تهران از شرکای پاریس، ایالات متحده آمریکا باشد.

خبرگزاری رسمی ایران از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نقل کرد که نیازی به گفتگوی دوباره درباره توافق هسته‌ای که ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک در سال 2015 منعقد کرد، نیست.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه 30 آگوست گفت که تهران پس از خروج آمریکا از برجام، باید آماده گفتگو درباره برنامه‌های اتمی پیش‌رو و زرادخانه موشک‌های بالستیک و همچنین نقش این کشور در جنگ سوریه و یمن باشد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در صفحه توئیترش نوشت: «احترام به توافق هسته‌ای امضاء شده در سال 2015، تنها گزینه پیش روی ایران نیست.»