.
.
.

رویترز: ایران عراق را به پایگاهی برای موشک‌های بالستیک تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع غربی، ایرانی و عراقی گزارش داد، که جمهوری اسلامی اخیر با تجهیز شبه نظامیان شیعه وابسته‌اش در عراق به انواع موشک‌های بالستیک، این کشور را به پایگاهی موشکی تبدیل کرده است.

در این گزارش آمده است که ایران نه تنها موشک‌های زیادی به عراق منتقل کرده بلکه به ساخت موشک در عراق نیز اقدام کرده است.

پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای سال 2015 ایران با قدرت‌های بزرگ و افزایش تنش میان تهران وواشینگتن که به از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر شد، هر گونه تلاش از سوی ایران برای افزایش قدرت موشکی در عراق باعث گسترش تنش میان تهران و واشینگتن خواهد شد.

انتقال موشک‌های بالستیک به عراق همچنین سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا را در برابر فشارهای آمریکا در تنگنا قرار خواهد داد.

این سه کشور اروپایی تلاش می‌کنند که برجام را نجات دهند و بارها از تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران انتقاد کردند.

سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراق و دو منبع اطلاعاتی غرب گزارش دادند که ایران طی چند ماه گذشته، موشک‌های بالستیک کوتاه برد را به متحدان شبه نظامی‌اش در عراق تحویل داده است.

این پنج منبع تاکید کردند، ایران در حال انتقال فن‌آوری ساخت موشک به این گروه‌های شبه نظامی است تا بتوانند در آینده خود موشک بالستیکی بسازند.

این منبع به رویترز گفته است هنوز تعداد این موشک‌ها زیاد نیست اما در صورت لزوم ایران این موشک‌ها را افزایش خواهد داد. طبق این گزارش موشک‌ها از نوع موشک فاتح 110 و ذوالفقار است که برد این موشک‌ها بین 200 تا 700 کیلومتر است.

قاسم سلیمانی مسئول این پروژه است

منابع پنجگانه مذکور به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مسئول این پروژه قاسم سلیمانی فرماند لشکر قدس سپاه پاسداران است.

کشورهای غربی همواره ایران را به انتقال موشک و فناوری ساخت این سلاح به سوریه و سایر متحدان خود از قبیل حزب الله لبنان و حوثی‌های یمن متهم می‌کنند. اکنون اما این اتهام شامل انتقال موشک به شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق نیز خواهد شد.

در همین حال یک منبع غربی گفته است، تعداد موشک‌ها از ده‌ها فروند تجاوز نمی‌کند، هدف ایران از این عملیات حمل و نقل موشک به عراق، ارسال پیام به ایالات متحده آمریکا است که در عراق حضور نظامی آشکاری دارد. این تحرکات و ارسال پیام از سوی ایران پس از حملات هوایی اسرائیل به نیروهای ایران در سوریه، افزایش یافته است.

ایران عراق را به پایگاهی برای موشک‌های بالستیک تبدیل می‌کند

منبع غربی می‌گوید، رژیم ایران اخیر عراق را به پایگاهی برای موشک‌های بالستیک خود تبدیل کرده است. این منبع می‌افزاید به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد از عراق به عنوان خط مقدم جبهه جنگ موشکی خودش استفاده کند.

منابع ایران و یک منبع اطلاعاتی عراق گفته‌اند که تصمیم انتقال موشک‌های بالستیک ایران حدود 18 ماه پیش گرفته شد.

پیشتر ایران با استفاده از شبه نظامیان وابسته‌اش برای ساخت موشک‌های بالستیک در عراق تصمیم گرفته بود اما در ماه‌های اخیر انتقال موشک‌ها را افزایش داده است.

یکی از فرماندهان سپاه گفته است ما در مناطق مختلفی در عراق از این موشک‌ها مستقر کردیم اگر آمریکا به ما حمله کند دوستان ما به منافع آمریکا در منطقه حمله خواهند کرد.

موقعیت جغرافیایی کارخانه‌های ساخت موشک

دو منبع غربی و عراقی تأیید کردند که کارخانه‌های ساخت موشک‌ها در عراق در «زعفرانیه» واقع در شرق بغداد و «الجرف الصخر» در شمال کربلا قرار دارند. یک منبع ایرانی اظهار داشت، کارخانه‌ای در کردستان عراق نیز برای ساخت موشک وجود دارد.

مناطقی که موشک‌ها در آن ساخته می‌شود، تحت کنترل شبه نظامیان شیعه، از جمله حزب الله عراق که یکی از نزدیکترین گروه شبه نظامی به ایران است، قرار گرفته است. سه منبع گفتند عراقی‎ها در مورد نحوه استفاده از موشک‌ها در ایران آموزش دیده‌اند.

منبعی در اطلاعات نیز عراق گفته است در کارخانه «زعفرانیه» کلاهک موشک و ماده سرامیکی که در دوران صدام حسین تولید می‌شد دو باره باز تولید می‌شود. این منبع افزود، شبه نظامیان شیعه با کمک ایران، در سال 2016 فعالیت ساخت موشک در این کارخانه را از سر گرفتند. وی همچنین گفته است که ایران از برخی مهندسین شیعه که در ساخت موشک در زمان صدام حسین فعال بودند، استفاده کرده است.