.
.
.

تصویری...معترضین خشمگین بصره راه ارتباطی این شهر به بغداد را بستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم خشمگین مردم شهر بصره شامگاه پنجشنبه 30 اوت بار دیگر با تجمع اعتراضی در خیابان‌ها و میدان‌های اصلی این شهر دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات در اعتراض به انتشار بیماری ناشی از آلودگی آب آشامیدنی بار دیگر از سرگرفته شد.

به گزارش العربیه، مردم معترض بصره با آتش زدن لاستیک خودروها راه ارتباطی این شهر با پایتخت بغداد را بستند.

طبق این گزارش مناطق الگرمه، التحسینیه والعباسیه از استان بصره نیز شاهد بستن راه‌های ارتباطی و آتش زدن لاستیک‌ها از سوی معترضان بوده است.

در همین راستا حسین الموسوی یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات مردمی بصره به العربیه، گفت: «اوضاع غیر قابل تحمل شده با افزایش گرما دیگر قادر به فراهم کردن آب آشامیدنی کافی برای منازلمان نیستیم».

وی افزود: «بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی در حالی که خود از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی رنج می‌برند دیگر ظرفیت پذیرش بیماران جدید را ندارند».

وی در ادامه گفت:« پرستاران تحت فشارهای موجود در بیمارستان‌های بصره از حالت‌های هیستیریک رنج میبرند و به جای اعلام وضعیت فوق العاده برای رسیدگی به این موضوع، میبینیم که دولت محلی در تمام استان تعطیلی اعلام کرده است».

کمیساریای حقوق بشر عراق روز چهارشنبه اعلام کرد روزانه نزدیک به 1200 نفر به دلیل مسمومیت ناشی از آلودگی آب آشامیدنی برای درمان به بیمارستان‎ها مراجعه می‌کنند. کمیساریایی حقوق بشر عراق تاکید کرد که از دو هفته أخیر تاکنون نزدیک به 18 هزار نفر بر اثر مسمویت ناشی از آلودگی آب آشامیدنی به بیمارستان مراجعه کردهاند.

بنا به گزارش اداره آب استان بصره جلبک‌های سمی در آب «التنومه و البراضعیه» که آب شرب بیش از نصفی از ساکنان استان را تامین می‌کنند مشاهده شد.

در همین حال فعالان شبکه‌های اجتماعی در بصره با راه انداختن کمپینی از تمام مردم ساکن استان خواسته‌اند تا ضمن اعلام قیام علیه فساد به اعتراضات گسترده علیه حکومت محلی بپیوندند.