.
.
.

دی‌میستورا: 10 هزار نیروی داعش و النصره در ادلب حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، روز پنج‌شنبه 30 اگوست گفت که 10 هزار نیروی داعش و النصره در ادلب حضور دارند و باید برای خروج آنها چاره‌ای جست تا موجب کشتار بیشتر غیر نظامیان در این شهر نشوند.

فرستاده سازمان ملل برای سوریه اعلام کرد، آماده است برای فراهم کردن «گذرگاه انسانی» جهت تخلیه ساکنان ادلب پیش از حمله ارتش سوریه، به این شهر برود.

او که در کنفرانس خبری در ژنو شرکت داشت، گفت:« من آماده‌ام شخصا برای ایجاد یک گذرگاه انسانی که عبور غیرنظامیان را فراهم کند، راهی ادلب شوم».

دی‌مستورا روسیه، ایران و ترکیه را به جلوگیری از آغاز جنگی دیگر در ادلب فراخواند و گفت:«این جنگ می‌تواند میلیون‌ها انسان را تخت تأثیر قرار دهد و شاید به استفاده از گاز کلر از سوی دو طرف بینجامد».

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت، شمار زیادی از جنگجویان خارجی هنوز در ادلب هستند.

او افزود:«حدود 10 هزار تروریست در ادلب هستند بهتر است با فراهم کردن یک گذرگاه أمن، غیرنظامیان را پیش از وقوع یک فاجعه انسانی از این شهر تخلیه کنیم».

نیروهای حکومت سوریه، از حدود چند هفته پیش با پشتیبانی هوایی روسیه حملاتی را به جنوب استان ادلب آغاز کردند و موفق شدند چندین روستا را تحت کنترل خود درآوردند. پیش از این دولت سوریه تنها دو روستای تحت محاصره فوعه و کفریا که اکثریت شیعه دارند را تحت کنترل داشت.

بسیاری از کشورها از جمله فرانسه نسبت به آغاز عملیات جدید در ادلب هشدار دادند .

رژیم سوریه اما در پاسخ به انتقادهای برخی کشورها و فرانسه گفته است که نیروهایش در حال جنگ با گروه‌های «تروریستی» از جمله جبهه نصرت مرتبط با القاعده هستند.

ترکیه و برخی کشورهای نزدیک به مخالفان سوری اما هدف اصلی رژیم اسد حمله به مواضع «مخالفان میانه‌رو» و هدف قرار دادن غیر نظامیانی که از روز اول ناآرامی‌ها با رژیم دمشق به مخالفت پرداختند و گروه‎های جهادی تنها یک بهانه است.