.
.
.

وزیر اطلاع رسانی یمن: گزارش فاجعه‌بار سازمان ملل حوثی را رهبر انقلاب توصیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن، گزارش سازمان‌ملل متحد درباره اوضاع در یمن را «فاجعه بار» خواند، چرا که به گفته او این گزارش، عبدالملک الحوثی رهبر حوثی‌ها را «رهبر انقلاب» توصیف کرده، به جای این‌که او را «رهبر شبه‌نظامیان یا رهبر کودتا» بنامد.


الاریانی پنجشنبه 30 اوت در سلسله توئیت‌هایی نوشت: «گزارشی که تیم کارشناسان مرتبط با یمن صادر کرده، نشان دهنده وجود خلل در سازمان ملل متحد و تیمش در تعامل با بحران یمن است که آن را بحرانی میان دولت قانونی و کودتا و همچنین بحرانی میان مردم یمن با تمام طیف‌های سیاسی و اجتماعی‌شان و شبه‌نظامیان مسلحی که بر موسسه‌های حکومتی با زور و اسلحه، چیره شدند، نمی‌بیند».

او افزود: «گزارش بحران در یمن را تنش توصیف کرده، کودتاگران را به قدرت واقعی بر روی زمین، ارتش ملی و مقاومت مردمی را به شبه‌نظامیان هوادار هادی و علمیات نظامی دولت برای آزاد سازی شهر الحدیده را تجاوز توصیف کرده است؛ توصیفاتی که با تمام مصوبه‌های شورای امنیت سازمان‌ملل متحد و نهادهای مرجع حل و فصل بحران یمن در تضاد است».

وزیر اطلاع رسانی یمن افزود: «گزارش تیم کارشناسان، یک نکته اصلی را نادیده گرفته است: کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی، نتایج کنفرانس ملی و پیش‌نویس قانون اساسی که مورد توافق همه طرف‌های سیاسی و طیف‌های اچتماعی است، آغازگر جنگ بود و شبه‌نظامیان حوثی متحمل مسئولیت و پیامدهای جنگ و خون‌ریزی‌های مستمر می‌شوند».او افزود: «گزارش، نقشی که تهران و حزب‌الله لبنان در مسیر دهی به شبه‌نظامیان حوثی به منظور مدیریت فعالیت‌های بی ثبات کننده امنیت و ثبات در یمن و منطقه عربی انجام می‌دهند و پشتیبانی‌شان با پول، اسلحه پیشرفته، موشک‌های بالستیک، تجربه و کارشناسان سیاسی، امنیتی و نظامی را نادیده گرفته است».

الاریانی نوشت: «گزارش، از متوقف کردن پرداخت حقوق به کارمندان پس از انتقال بانک مرکزی از صنعا سخن گفته اما به نقشی که شبه‌نظامیان در ویرانی اقتصاد ملی، غارت خزانه کل و صندوق ذخیره و ادامه غارت درآمدهای عمومی در مناطق تحت تصرفشان دارند، اشاره‌ای نکرده است».او ادامه داد: «گزارش از موانع ایجاد شده در برابر رسیدن کمک‌های بشردوستانه اشاره کرده ‌است اما به استفاده ایران از بنادر تحت تصرف شبه‌نظامیان حوثی برای قاچاق اسلحه و موشک‌های بالستیک، غارت کمک‌های بشر دوستامه توسط حوثی‌ها و فروختن‌شان در بازار محلی یا توزیع‌شان میان نیروهایشان در جبهه‌های نبرد، اشاره‌ای نکرده است».

او تاکید کرد: «گزارش در مقابل به نقش برجسته ائتلاف پشتیبانی از دولت قانونی یمن به ویژه پادشاهی عربی سعودی، امارات، کویت و دیگر کشورها در تامین مالی فعالیت‌های بشر دوستانه، اقتصادی، بهداشتی و آموزشی که بخشی از آن به صورت مستمر به سازمان‌های بین‌المللی به منظور کمک رسانی به مردم یمن ارائه می‌شود، اشاره‌ای نکرده است».

وزیر اطلاع رسانی یمن نوشت: «گزارش که از بحران انسانی در یمن سخن می‌گوید، به نقش شبه‌نظامیان حوثی ایرانی در بحرانی شدن اوضاع انسانی یمن پس از کودتا علیه دولت، تصرف سازمان‌های کشور و مخالفت با تمام فراخوان‌ها برای حل و فصل اوضاع برپایه قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد، اشاره‌ای نکرده است».

او افزود: «گزارش، جنایت‌های شبه‌نظامیان حوثی در هدف قرار دادن غیرنظامیان با اسلحه مختلف و به وسیله تک‌تیراندازها، مین‌گذاری، منفجر کردن خانه‌های مخالفانشان، ربودن سیاستمداران و اصحاب رسانه، سرکوب تظاهر کنندگان، شکنجه، بستن و غارت شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه‌ها، ممنوع کردن سایت‌ها و انهدام برنامه‌ریزی شده بافت اجتماعی، اشاره‌ای نکرده است».او ادامه داد: «گزارش تیم کارشناسان، اقدام شبه‌نظامیان حوثی در بمباران شهرها با موشک‌های بالستیک، کاتیوشا، خمپاره‌های توپخانه‌ای و هاون، استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، انبار اسلحه در محله‌های مسکونی و استفاده از موسسه‌های دولتی و سازمان‌های عمومی در نبرد، بدون توجه به خطری که برای زندگی غیرنظامیان تشکیل می‌دهد، اشاره نکرده است».

الاریانی درباره الحدیده نوشت: «گزارش تیم کارشناسان به استان الحدیده هم پرداخته است، اما به اقدام‌های شبه‌نظامیان حوثی در حفاری و بنای تونل‌ها، استحکامات و موانع سیمانی، قطع راه‌های اصلی، سنگر گیری تک‌تیراندازها بر بام خانه‌های شهروندان، جلوگیری از خروج غیرنظامیان از شهر و استفاده از آن‌ها به عنوان سپر انسانی، اشاره نکرده است و این‌ها، جنایت‌های مستند شده‌ای است که در رسانه‌های مختلف هم منعکس شده است».

او درباره موشک‌های حوثی‌ها هم نوشت: «گزارش، صدها موشکی که شبه‌نظامیان حوثی با خواست ایران به سمت ریاض، مکه مکرمه و شماری از شهرهای سعودی پرتاب کردند و به کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان انجامید، اشاره نکرده‌ است. این‌ها علاوه می‌شود بر هدف قرار دادن نفت‌کش‌ها و گذرگاه‌های بین‌المللی و عملیات نفوذ در مرز میان دو کشور».

او ادامه داد: «گزارش تیم کارشناسان به این مساله اشاره نکرده که تمام عملیات تروریستی گروه داعش از زمان آغاز عملیات توفان قاطعیت، انحصارا مناطق آزاد شده، مسئولان، ساختمان‌های دولتی، پایگاه‌های نظامی و امنیتی وابسته به دولت قانونی را هدف قرار داده است؛ مساله‌ای که نشانی روشن از هماهنگی و رابطه میان شبه‌نظامیان حوثی و گروه‌های تروریستی دارد».


او افزود: «گزارش کمیسیاریای حقوق بشر، از جنایت ترور رئیس‌جمهوری سابق و رئیس بزرگ‌ترین حزب سیاسی در یمن و دبیرکل این حزب، اعمال انتقام‌جویانه از قتل گرفته تا آدم‌ربایی، بازداشت، شکنجه، منفجر کردن منازل و مصادره املاک نزدیکان علی عبدالله صالح و فرماندهان و کادرهای حزب کنگره ملی، چشم‌پوشی کرده است».
الاریانی نوشت: «پر واضح است که گزارش کمیته کارشناسان، بر پایه‌ای از تهمت‌هایی استوار است که در کارخانه‌های تهمت‌سازی مشکوک ساخته و پرداخته شده است. هدف از آن لکه دار کردن چهره دولت قانونی یمن و ائتلاف حمایت از دولت قانونی به رهبری سعودی و امارات است. این کمیته همچنین حضور میدانی خود را به مناطق تحت تصرف شبه‌نظامیان در صنعا، صعده و الحدیده منحصر کرده، آن‌گونه که خود گزارش می‌گوید».

او در نهایت نوشت: «تیم کارشناسان به جای این‌که عبدالملک الحوثی را رهبر شبه‌نظامیان یا رهبر کودتا بنامد، او را رهبر انقلاب نامیده است؛ این در حالی است که او تحت تحریم‌های بین‎‌المللی قرار گرفته است. این مساله بر دیگر فرماندهان شبه‌نظامیان نیز منطبق است که گزارش به آن‌ها القاب و رتبه‌های رسمی داده است؛ توصیفی عجیب که اعتبار کل گزارش را از میان می‌برد».

از سویی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن نیز ادعاهای گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر را در عدم همکاری و ارائه نکردن اطلاعات رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، ائتلاف در بیانیه‌ای، گزارش کمیساریای حقوق بشر را دارای مغالطه‌هایی درباره تسهیل نکردن رسیدن کمک‌ها به ساکنان دانست.

در این بیانیه آمده است که گزارش، دلیل تنش که کودتای حوثی‌های علیه دولت قانونی یمن است را، نادیده گرفت.