.
.
.

وال‌ستریت جرنال: قطر به 250 تن از دوستان ترامپ پول داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی، وال‌ستریت جرنال، در شماره روز پنجشنبه 30 اوت، در گزارشی نوشت، دولت قطر برای تشکیل یک لابی در ایالات متحده برای بهبود چهره خود به 250 نفر از دوستان نزدیک ترامپ پول پرداخت کرد.

طبق گزارش این روزنامه دوحه همچنین به 23 شرکت آمریکایی نیز مبالغ هنگفتی برای تغییر در سیاست آمریکا و دیدگاه واشینگتن در باره عملکرد قطر پرداخت کرده است.

این گزارش می‌افزاید، هزینه مالی قطر که برای تأثیرگذاری بر سياست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در سال جاری پرداخت شده نسبت به سال‌های گذشته 4 برابر افزايش يافته است . طبق گزارش این روزنامه، قطر تنها در سال 2017 16.3 میلیون دلار برای کسب تایید و بهبودی چهره خود پرداخت کرد در حالی که در سال 2016 این کشور مبلغ 4.2 میلیون دلار هزینه کرده بود.

قطر همچنین در سال 2017 به 23 شرکت پول داده تا در بهبودی چهره این کشور در آمریکا کمک کنند. در سال جاری تعداد7 شرکت‌هایی به تعدادی شرکت‌هایی که در سال 2016 و 2017 برای این کار پول گرفته‌اند، افزوده شد.

این روزنامه همچنین فاش کرد که قطر به جذب بالاترین عدد ممکن از دوستان ترامپ روی آورده تا با این روش بر سیاست ایالات متحده آمریکا و رئیس جمهوری این کشور تاثیر بگذارد.

روزنامه نام شماری از افرادی که قطر با آنها تماس برقرار کرده و میلیون‌ها دلار به آنها داده است را منتشر کرده است.

از میان این افراد می توان نام‌های «جوی الهام» مالک رستورانی در نیویورک و «ونک موزین» دستیار سابق تید کروز را دید.

در فهرست این افراد به نام‌هایی مثل «الان دیر شویتز» از هواداران سر سخت اسرائیل و «مایک هکاب»، حاکم ایالات «ارکنساس» سابق، «ستیف ویتکوف» پیمانکار ساختمان‌سازی و جون باچیلور کارگردان یکی از برنامه‌مای رادیویی در آمریکا.

بسیاری از این افراد می گویند آنها از بعدها فهمیدند که قطر آنها را فریب داده است.