.
.
.

هشدار دبیرکل سازمان ملل نسبت به حمله احتمالی ارتش اسد به ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 29 اوت 2018 ضمن هشدار مجدد نسبت به حمله احتمالی نیروهای اسد به استان ادلب که آخرین منطقه بزرگ تحت کنترل مخالفان سوری است، گفت در صورت وقوع این حمله نظامی، جامعه بین المللی شاهد «فاجعه‌» انسانی خواهد بود.

هم‌زمان با هشدار دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به وقوع «فاجعه» در استان ادلب در صورت هر گونه اقدام نظامی، یک منبع نزدیک به رژیم سوریه روز چهارشنبه 29 اوت، فاش کرد، نیروهای حکومت بشار اسد، برای چندین عملیات نظامی در استان ادلب و مناطق اطراف آن در شمال غرب سوریه خود را آماده می‌کنند. رژیم اسد گفته است که تصمیم دارد آخرین منطقه تحت کنترل مخالفان را باز‌پس گیرد.

به گزارش خبرگزاری‎ها، روسیه به عنوان حامی برون منطقه‎ای بشار اسد، اخیرا بر ضرورت از میان بردن همه مخالفان مسلح سوری مستقر در ادلب تاکید کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، مخالفان مسلح سوری را به «دمل چرکین» تشبیه و بر ضرورت از میان بردن آن‌ها، تاکید کرد.

از سوی دیگر ترکیه، که مرز مشترکی با استان ادلب سوریه دارد، نسبت به اقدام رژیم اسد برای حمله قریب الوقوع به این استان به شدت هشدار داد.

یک منبع نزدیک به رژیم سوریه که به عنوان مسئول در ائتلاف منطقه‎ای مدافع بشار نقش دارد، درباره جزئیات عملیات نظامی رژیم در ادلب گفت: «این عملیات نظامی در چندین مرحله انجام خواهد شد. ابتدا شهر ادلب را هدف قرار نخواهدگرفت بلکه بخش‌های جنوبی و غربی این استان هدف هدف حمله خواهد بود».

این مقام آگاه بدون اعلام زمان حمله، گفت که آماده‌سازی برای اولین مرحله از طرح عملیات به مراحل پایانی خود نزدیک شده و تا چند ساعت دیگر نهایی خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت که مذاکرات درباره حمله به استان ادلب میان روسیه، ترکیه و ر ایران که رژیم بشار اسد را در جنگ علی مخالفانش حمایت می‌کند، همچنان ادامه دارد.

از طرفی آنتونیو گوترش، روز چهارشنبه از وجود خطر رو به افزایش «فاجعه انسانی» در صورت اقدام نیروهای اسد به عملیات نظامی گسترده در استان ادلب هشدار داد.

گوترش در بیانیه‌ای تاکید کرد: «هرگونه کاربرد تسلیحات شیمیایی به شدت مردود است».

این موضع هشدار آمیز دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی اعلام می‌شود که پیش از این نیز کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه در روز 21 اوت، در هشداری مشابه اعلام کردند به هرگونه کاربرد تسلیحات شیمیایی از سوی رژیم سوریه علیه مخالفانش در ادلب، به شدت واکنش نشان خواهند داد.

در این بیانیه آمده است «دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت سوریه و تمامی طرفهای درگیر مصرانه می‌خواهد تا ضمن حفظ خویشتنداری، نقش خود را بر محافظت از غیرنظامیان متمرکز کنند».

گوترش از کشورهای ضامن توافق آستانه یعنی روسیه، ترکیه و ایران خواست تا تلاش‌های خود با هدف رسیدن به راه‌حلی مسالمت آمیز برای ادلب را مضاعف کنند.

کشورهای غربی اعلام کرده‎اند که نزدیک به 3 میلیون تن در استان ادلب سوریه که هم مرز ترکیه و آخرین منطقه باقی مانده در کنترل گروه‎های مخالف سوری است در خطر تهدید واقعی هستند.

از طرفی دیپلمات‎ها گفتند در یک نشست غیر علنی که سه شنبه گذشته با درخواست روسیه در مقر شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شده بود، مسکو بدون اینکه مدرکی ارائه کند، ادعا کرد که نیروهای امداد و نجات سوری موسوم به «کلاه سفیدها» در مناطق تحت کنترل مخالفان سوری خود را برای انجام حملات شیمیایی در استان ادلب آماده می‌کنند.

این دیپلمات‌ها ادعاهای روسیه علیه گروه‌های امداد و نجات سوری را «بسیار تعجب آور» خواندند و آن را با هدف منحرف کردن افکار عمومی از عملیات نظامی در استان ادلب دانستند که رژیم سوریه در تدارک آن است، مطرح می‌شود.

این دیپلمات‌ها همچنین گفتند که نمایندگان کشورهای غربی شرکت کننده در این نشست غیر علنی، فهرست اسامی فرماندهان سوری و گردان‌های تحت فرمان آن‌ها را که برای انجام این حمله به ادلب طرح‌ریزی می‌کنند، به شورای امنیت تقدیم کردند و احتمال می‌رود این اشخاص مسئول حملاتی احتمالی باشند که در ادلب غیرنظامیان را هدف قرار خواهد داد.

از طرفی موسکو در این نشست غیر علنی شورای امنیت احتمال اینکه رژیم سوریه دست به حملات شیمیایی در استان ادلب بزند را رد کرد.