.
.
.

المعلم: روسیه در پروژه‌های بازسازی سوریه اولویت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولید المعلم وزیر امور خارجه نظام سوریه پنجنشبه 30 اوت با بیان این‌که هدف اصلی عملیات ادلب، مبارزه با جنگجویان گروه جبهه النصره است، روسیه را در پروژه‌های بازسازی روسیه، دارای اولویت دانست.

به گزارش العربیه، المعلم که در کنفرانسی خبری مشترک با همتای روس‌اش سرگئی لاوروف در مسکو سخن می‌گفت، اظهار داشت: «غرب می‌خواهد برای نجات جبهه النصره دست به حمله‌ای سه جانبه به سوریه بزند».

او همچنین حضور آمریکا در سوریه را «ستیزه جویانه» و «غیر قانونی» توصیف کرد.

این در حالی است که ده‌ها گروه شبه‌نظامی خارجی در کنار نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفانش در حال نبرد هستند.

المعلم همچنین روسیه را دارای اولویت در برنامه بازسازی سوریه دانست.

او گفت: «النصره گروه‌های آشتی محلی را دستگیر کرد». او مدعی شد: «44 کودک برای برگزاری نمایش حمله شیمیایی ربوده شده‌اند».
المعلم ادامه داد: «سازمان اطلاعات بریتانیا، گروه کلاه سفیدها (سازمان امداد و نجات در مناطق تحت کنترل مخالفان) را ایجاد کرد تا نمایش حمله شیمیایی را بسازد».

از سویی المعلم و لاوروف، تلاش‌ها برای بازگشت پناهجویان سوری را به بحث گذاشتند. او افزود: «گذرگاه ابوالظهور را بازگشایی کردیم و برای دور نگاه داشتن غیرنظامیان از جنگ، به سمت آشتی‌های محلی پیش رفتیم».

المعلم گفت که مسکو، مرکز تماس‌های منطقه‌ای درباره سوریه است. او از جامعه جهانی خواست به مظنور بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه، متحد شود.

از سویی لاوروف هم گفت سازمان کلاه سفیدها، در حال آماده کردن نمایشی برای به کارگیری اسلحه شیمیایی با هدف محکوم کردن نظام سوریه است.

او افزود: «روسیه آماده افزایش نقش خود به منظور فراهم کردن شرایط امن و با ثبات برای بازگشت پناهجویان است» او تاکید کرد: «با جامعه جهانی در ضوررت بازگشت پناهجویان سوری، هم‌نظر هستیم».

لاوروف گفت که المعلم او را در جریان طرح‌های بازگشت پناهجویان قرار داد.