.
.
.

پادشاهی سعودی: ایران قادر به بستن تنگه هرمز و باب المندب نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مشاور وزارت انرژی پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه 28 اوت ضمن پیش‌بینی اینکه تحریم‌های کنونی آمریکا صادرات نفت ایران را به طور کامل متوقف نمی‌کند، گفت که ایران نیز قادر نیست تنگه هرمز یا باب المندب را به طور کامل یا جزئی ببندد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مشاور وزارت انرژی سعودی در اظهاراتی ضمن تاکید بر عدم توانایی ایران در بستن تنگه هرمز گفت که اقدام ایران برای بستن این تنگه استراتژیک واکنش نظامی شورای امنیت را در پی خواهد داشت.

مقامات نظامی و سیاسی ایران بارها تهدید به بستن تنگه استراتژیک هرمز یا کنترل آن کردند که برجسته‌ترین آنها حسن روحانی رئیس جمهوری کشور بود که گفت "تنگه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان بست".

در پی تشدید تحریم‌ها و افزایش فشارها بر ایران که بحران اقتصادی را بغرنج‌تر کرده، این کشور مجددا از زبان فرماندهان سپاه پاسداران تهدید به بستن تنگه هرمز و ممانعت از حضور نیروهای دریایی آمریکا در آب‌های منطقه را به میان آورده است.

در همین راستا دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده جدید نیروی دریایی سپاه پاسداران، ظهر دوشنبه 27 اوت در حاشیه مراسم تودیع و معارفه فرمانده نیروی دریایی سپاه در مشهد در جمع خبرنگاران گفته بود که حضور نیروهای خارجی در خلیج و دریای عمان «به دقت رصد می‌شود و ما پیش از گذشته بر آب‌های جنوب کشور اشراف اطلاعاتی داریم» او گفته که نیروی دریایی ارتش و سپاه ایران در خلیج در «آمادگی کامل» بسر می‌برند.

این رویکرد ایران واکنش مجدد ایالات متحده آمریکا را به همراه داشت. مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 27 اوت با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که تنگه هرمز، تحت نظارت قوانین دریانوردی بین‌المللی است و ایران بر خلاف ادعایش، آن را کنترل نمی‌کند، و کنترل نخواهد کرد.

پومپئو در این توئیت ضمن تاکید بر اینکه «تنگه هرمز آب راهی بین‌المللی است» افزود: «ایالات متحده به همکاری با متحدان در منطقه برای تضمین آزادی دریانوردی بین‌المللی و حرکت بازرگانی در آب‌های بین‌المللی ادامه خواهد داد».