.
.
.

العبادی: هیچ معامله‌ای بر سر کرکوک با کُردها انجام نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه 27 اوت تاکید کرد که معامله‌ای با کُردها بر سر کرکوک صورت نخواهد گرفت؛ سخنی که چند روز پیش از برگزاری نخستین جلسه پارلمان عراق مطرح می‌شود.

قرار است در این جلسه، بزرگترین فراکسیون پارلمان متشکل از احزاب و گروه‌های سیاسی، اعلام موجودیت کند؛ فراکسیونی که مامور تشکیل دولت خواهد شد.

بدین منظور، ائتلاف النصر به رهبری العبادی، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، جریان الحکمه به رهبری عمار حکیم و ائتلاف الوطنیهبه رهبری ایاد علاوی، مذاکراتی در اربیل با احزاب کُرد اصلی انجام دادند تا آن‌ها را متقاعد به پیوستن به فراکسیونشان کنند. احزاب کُرد خواستار مهلتی دو روزه برای دادن پاسخ نهایی شدند.

به گفته منابع مشارکت کننده، گفت‌وگوها بر اجرای قانون اساسی، عمل به خواسته‌های تظاهر کنندگان و باز سازی مناطق شاهد جنگ با گروه داعش متمرکز شد.

از این رو قرار است احزاب کُرد و احزاب سنی، برپایه منافع دو طرفه، ائتلاف‌های خود را انتخاب کنند. امید کُردها برای به دست آوردن امتیازات سیاسی و اقتصادی بیشتر، با موضع تند حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق روبرو شد. او به نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان گفت که امکان هیچ‌گونه گفت‌وگویی درباره کرکوک وجود ندارد و در این پرونده هیچ امتیازی به کُردها برای پیوستنشان به ائتلاف چهار طرفه‌ای که به منظور تشکیل فراکسیون بزرگتر برپا شده، وجود ندارد.

این در حالی است که آمریکا به تلاش‌های خود برای دور ماندن اربیل از احزاب و گروه‌های سیاسی پشتیبانی شده از سوی ایران ادامه دارد. برت مک‌گورک فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا و داگلاس سیلیمن سفیر آمریکا در عراق، با نچیروان بارزانی برای اطلاع از مذاکرات میان طرف‌های سیاسی عراقی و اقلیم، گفت‌وگو کردند.

پس از آن‌که تابستان سال 2014، نیروهای عراقی در برابر حمله ناگهانی داعش، بسیاری از مناطق از جمله کرکوک را تخلیه کردند، نیروهای پیشمرگه کُرد در این شهر مستقر شدند. از آن هنگام کُردها که خواستار پیوستن این منطقه نفت‌خیز مورد مناقشه به مناطق تحت کنترل خود هستند، مساله را تمام شده دانستند.

سال گذشته با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، اقلیم کردستان، همه‌پرسی استقلال از عراق برگزار شد. این همه‌پرسی شامل کرکوک هم شد. چندی بعد اما نیروهای نظامی عراق، مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک را از کنترل کُردها خارج کردند. اکنون کُردها مساله بازگشت نیروهای پیشمرگه به کرکوک را در مذاکرات تشکیل فراکسیون بزرگ پارلمان با احزاب و گروه‌های سیاسی، مطرح می‌کنند.