.
.
.

واشينگتن: پول در دستان رژيم ايران عمليات ترور در اروپا را افزايش مى‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی با تاکید بر اینکه تصمیم اتحادیه اروپا به ارسال 20.7 میلیون دلار برای ایران "پیام اشتباه در زمان اشتباه" را مخابره می‌کند، از بروکسل خواست در زمینه پایان دادن به تهدیدات ایران برای امنیت جهان، با واشنگتن همکاری کند.

به گزارش رویترز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در زمینه ایران در بیانیه‌ای گفت: «کمک‌های خارجی از مالیات دهندگان اروپایی، توان رژیم ایران برای نادیده‌انگاری نیازهای مردم را تقویت کرده و اجرای تغییرات سیاسی را متوقف می‌کند.

هوک در ادامه گفت: «وجود پول بیشتر در دست آیت‌الله‌ها، به معنای انجام ترورهای بیشتر در همه آن کشورهای اروپایی است... این تصمیم پیام اشتباه را در زمان اشتباه مخابره می‌کند.»

با سرباز زدن موسسات و بانک‌های بزرگ دنیا از تعامل با ایران، تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاثیرات خود در زمینه‌های اقتصادی و مالی در سطح جهان را شروع کرده‌اند.

با اینحال دولت‌های اروپایی تصمیم گرفتند 20 میلیون دلار به ایران کمک مالی کنند؛ تصمیم که سیاست‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نرمش‌هایش در قبال رژیم ایران بیاد آورد. اوباما بارها اقتصاد ایران را از فروپاشی نجات داد. اتحادیه اروپا اعلام کرده که این 18 میلیون یورو معادل 20 میلیون دلار را برای حمایت بازار مصرف‌کنندگان در ایران ارسال کرده است.

این اقدام اروپایی‌ها همزمان با تاکید جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا پس از دیدار همتای روسی‌اش درباره قصد آمریکا برای اعمال فشار بر ایران و از سرگیری مجدد تحریم‌ها کما فی السابق، صورت گرفت.

بسته حمایتی اروپا به ایران شامل 8 میلیون یورو به بخش خصوصی، 8 میلیون یورو به چالش‌های محیط زیست و دو میلیون یورو برای مقابله با زیان‌های مرتبط با مواد مخدر است. اتحادیه اروپا اعلام کرد این کمک‌ها بخشی از یک بسته کمکی 50 میلیون یورویی برای ایران است تا این کشور بتواند بحران‌هایش را پشت سر بگذارد.

با از سرگیری دوباره تحریم‌ها علیه ایران، اتحادیه اروپا می‌کوشد از طریق اجرای قانون «بازدارنده» که افراد و شرکت‌ها را از پیروی از تحریم‌های آمریکا منع می‌کند، شرکت‌هایش را به ماندن در ایران ترغیب کند.

اتحادیه اروپا می‌خواهد رابطه اقتصادی که بین کشورهای عضو اتحادیه و ایران در چارچوب اجرای توافق هسته‌ای به وجود آمد، را حفظ کند. قانون «بازدارنده» اصلی در سال 1996 در واکنش به تحریم‌های فرامرزی آمریکا علیه کوبا، ایران و لیبی تصویب شد. در سال 1998 اروپا و آمریکا توافق کردند تا زمانی که اتحادیه اروپا و همپیمانانش به تلاش‌ها برای تقویت دموکراسی در کوبا ادامه دهند، برخی تحریم‌ها تعلیق شوند، اما به نظر می‌رسد این بار و درباره ایران، تنش‌های تجاری مان شرکای سیاسی ایجاد یک راه‌حل را ناممکن کرده است.

پس از اعلام خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور بیش از 200 شرکت بزرگ جهانی از جمله شرکت‌های هواپیمایی، پولی، حمل و نقل، خودروسازی و شرکت‌های نفتی اروپایی از ترس تحریم‌ها، خروج خود از ایران را اعلام کردند.