.
.
.

ترکیه: گزینه نظامی در ادلب «فاجعه‌بار» خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه 24 اوت گفت، حمله نظامی نیروهای اسد به استان ادلب، در صورت وقوع‌ «فاجعه بار» خواهد بود.

استان ادلب در شمال غرب سوریه واقع شده و آخرین و بزرگترین منطقه‌ای است که هنوز تحت کنترل گروه‌های مسلح مخالف رژیم سوریه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری مشترک با سیرگئی لاوروف، هتمای روسی خود در مسکو گفت: «گزینه نظامی در استان ادلب به فاجعه منتهی خواهد شد، نه فقط در منطقه ادلب بلکه بر تمام آینده سوریه تاثیر خواهد گذاشت و احتمالا به طولانی‌تر شدن مدت جنگ منجر خواهد شد».

در همین راستا یان ایگلند، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد برای سوریه، پیش از این در واکنش به تدارکات گسترده نیروهای اسد برای حمله به استان ادلب، ضمن هشدار از خطر قریب الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در این منطقه گفت: «نباید اجازه داد که جنگی در ادلب به وقوع بپیوندد».

از طرفی ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا، سه شنبه 22 اوت، در بیانیه مشترکی، نسبت به حمله نظامی احتمالی نیروهای اسد به ادلب و عواقب آن به شدت ابراز نگرانی کردند.

این سه کشور غربی تهدید کردند که چنانچه رژیم اسد در حمله احتمالی خود برای بازپس گیری استان ادلب از دست مخالفان از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، واکنش نشان خواهند داد.