.
.
.

مسمومیت 4 هزار عراقى در بصره بر اثر مصرف آب آشامیدنی آلوده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اداره بهداشت بصره روز جمعه از مسمومیت نزدیک به 4 هزار نفر از ساکنان این منطقه در روزهای اخیر در اثر مصرف آب آشامیدنی آلوده، خبر داد.

به گزارش العربیه اداره بهداشت استان بصره در جنوب عراق در بیانیه‌‌ای گفته که این افراد به دلیل مصرف آب های آشامیدنی آلوده که از سوی دولت با تانکرهایی برای جبران کمبود آب این استان تهیه شده است، دچار مسمومیت شدند.

اداره بهداشت عراق در این بیانیه میزان ماده کلر به کار رفته در تصفیه آب آشامیدنی اهالی بصره را صفر درصد گزارش کرده است.

در همین راستا کمیساریای عالی حقوق بشر در عراق روز پنجشنبه 23 اوت از دولت فدرال عراق به ریاست حیدر العبادی خواست تا استان بصره عراق را به دليل آلودگی‌های زیست محیطی، میزان افزایش شوری آب و کمبود دارو به عنوان «منطقه بحران زده» اعلام کند.

این نهاد حقوق بشری از وزاری بهداشت، محیط زیست و منابع آب خواست که با سفر به این استان از نزدیک واقعیت‌های سوء خدماتی این استان آشنا شوند.

کمیساریای حقوق بشر فاجعه زیست محیطی بصره را ناشی از آلودگی های شدید زیست محیطی و نیز پیشروی آب شور دریا در نتیجه کم آبی رودخانه‌ها دانست.

وی همچنین از نبود هر گونه برنامه برای بهبود «شرایط خطرناک و حساس در استان بصره» از سوی دولت اظهار تعجب کرد.

هزاران نفر از ساکنان استان بصره عراق از روز 14 ژوئیه گذشته در اعتراض به اوضاع نابسامان، نبود خدمات و آلودگی محیط زیست در این منطقه دست به تظاهرات گستردهای زدند و خواستار بهبود خدمات و حل معضل آلودگی و شوری آب آشامیدنی در این استان شدند.

کمپین نجات بصره

در همین رابطه فعالان استان بصره در شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کمپین «بصره را نجات دهید» خواستار بهبود اوضاع معیشتی، خدمات رسانی و در مقدمه آن حل معضل آلودگی آب منطقه شدند.

بنا بر اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی که العربیه.نت از آن مطلع شده فعالان عراقی در استان بصره از تمامی کشورهای جهان، کلیه سفارتخانه ها و کنسولگری های فعال در عراق خواستند تا اوضاع نابسامان بصره مسمومیت شهروندان و مرگ حیوانات و آبزیان در این استان را مورد توجه قرار دهند.

اوضاع نابسامان معیشتی و نبود خدمات در استان جنوبی بصره واکنش فعالان در استان الانبار در غرب عراق را به همراه داشته است. فعالان استان الانبار ضمن اعلام همبستگی با مردم استان بصره کمپین «قطره‌ای از انبار به بصره» را در شبکه اجتماعی به راه انداختند و اقدام به جمع دآوری کمک‌های مردمی برای خرید آب آشامیدنی بسته بندی شده برای مردم بصره کردند و خواستار حمایت رسانه ها از این طرح انسان دوستانه شدند.

علاوه بر آلودگی‎های زیست محیطی ناشی از دود و گازهای برخاسته از تاسیسات و چاه‌های نفتی و نیز افزایش بی سابقه میزان شوری منابع آب، استان بصره در روزهای گذشته شاهد مسمویت‎های دسته جمعی اهالی این منطقه در نتیجه استفاده از آب آشامیدنی آلوده بوده است.