.
.
.

شرکت گوگل 39 حساب وابسته به رژیم ايران را مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت گوگل روز پنج‌شنبه 23 اوت اعلام کرد 58 حساب اینترنتی ایرانی را که 39 فقره از آنها متعلق به صدا و سیمای ایران در یوتیوب است، مسدود کرده است.

شرکت گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد، در راستای تلاش برای مقابله با حملات نفوذی دولت‌های بیگانه و جلوگیری از دیگر روش‌های دخالت در انتخابات، اقدام به مسدود کردن 58 حساب اینترنتی ایرانی کرده است.

گوگل اعلام کرده که 39 کانال آنها به صدا و سیمای ایران IRIB در یوتیوب تعلق داشت.

مسدود کردن حساب‌های متعلق به دولت ایران از سوی واحد موسوم به «Jigsaw» و تیم «Trust& Safety» فعال در شرکت گوگل صورت می‌گیرد.

یک روز قبل از اتخاذ این تصمیم، 650 حساب که اغلب وابسته به حکومت ایران در فیسبوک و تویتر بود به اتهام ایجاد کمپین‌های نفوذی و تأثیرگذاری‌های سیاسی بسته شده‌اند.

کنت واکر، معاون ارشد امور بین‌الملل گوگل، می‌گوید که تیم تحلیل‌گران گوگل فعالیت‌ خود را با استفاده از ایده‌های اتاق فکر در کنار تیم امنیت و مبارزه با حملات سایبری و در نظر گرفتن مسائل ژئوپلیتیک، بر شناسایی کمپین‌های نفوذی ایران متمرکز کرده‌اند.

در گزارش موسسه امنیتی FireEye آمده است، حساب‌های ایرانی در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی برای تاثیرگذاری و نفوذ فعال در کمپین‌های سیاسی با هدف تحت تأثیر قرار دادن کاربران، در کنار سرقت پاسوردهای آنها ساخته شده بود.

این مؤسسه امنیتی در گزارش کاملی در این رابطه ایران را متهم کرده که از طریق این حساب‌ها سعی داشت تا در جریانات سیاسی در ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین، بریتانیا و سایر نقاط جهان از جمله در خاورمیانه نفوذ کرده و تأثیرگذار باشد.

گوگل تائید کرد که 39 کانال متعلق به نظام ایران در یوتیوب که توسط 13466 کاربرآمریکایی مرور و مشاهده شده و نیز 6 وبلاگ و 13 اکانت گوگل پلاس توسط تیم پالایش این شرکت فیلتر شده‌اند.